فیلم لبخند

Smile 2022
6.6/10
18+ مناسب برای سن بالای 18 سال

داستان فیلم لبخند

فیلم در مورد دکتری است که پس از مشاهده یک حادثه عجیب و غریب و ترسناک درباره یکی از بیمارانش، شروع به تجربه اتفاقات اسرارآمیزی می‎کند که نمی‌تواند علتی برای آن‌ها پیدا کند. حال او برای زنده ماندن و فرار از این حوادث وحشتناک باید با گذشته تاریک خود روبرو شده و…

درباره فیلم لبخند

«لبخند»؛ فیلمی ترسناک با مزه ی تعلیق و هیجان

«لبخند» با عنوان اصلی «Smile» عنوان فیلمی است در ژانر ترسناک و روانشناختی که زندگی روان پزشکی را روایت می کند که پس از خودکشی بیمارش دچار توهم می شود و در کابوس این اتفاق غوطه ور می شود.

«پارکر فین» کارگردان و نویسنده ی این اثر است. این نخستین تجربه ی فیلمسازی او در هالیوود و نخستین فیلم بلند این کارگردان محسوب می شود. او تاکنون نامزد دریافت هشت جایزه ی بین المللی شده است. در این فیلم «سوزی بیکن»، «جسی آشر» و «کایل گانر» ایفای نقش کرده اند.

«لبخند» محصول استودیوی فیلمسازی «پارامونت پلیرز» است که در سال 2022 به روی پرده رفت. این فیلم با بودجه ی اندک هفده میلیون دلار تهیه شد و توانست بیش از 216 میلیون دلار در جهان فروش داشته باشد که موفقیتی برای عوامل این فیلم محسوب می شود.

کلیشه شکنی در فیلم های ترسناک

وقتی صحبت از ساخت فیلم های اکشن می شود، بیشتر مخاطبان به یاد فیلم هایی چون «جن گیر» و «اره» می افتند، اما نکته ی مهم در ساخت این ژانر ایجاد تعلیق و وحشت در مخاطب و فاصله گرفتن از کلیشه های این گونه فیلم هاست.

فیلم «لبخند» توانسته تجربه ی ترس را به خوبی به مخاطب منتقل کند، آن هم به طور شگفت انگیزی در سکانس هایی که اصلا انتظارش را ندارید. این فیلم با داشتن صحنه های غافلگیرکننده توانسته است علاقه مند به دنیای وحشت را تحت تاثیر خود قرار دهد. کارگردان توانسته است بازی خوبی از بازیگران بگیرد تا به شکلی ترسناک لبخند بزنند.

فیلم «لبخند» استعاره ای است از آسیب های عاطفی که باعث تروما می شود. هنگامی که رویدادی عمیقا ناراحت کننده را پشت سر گذاشتید، تاثیر آن با شما باقی می ماند و باعث ایجاد مشکلات بیشتری مانند اضطراب یا افسردگی می شود. اصولا فیلم سازان این ژانر تلاش می کنند از این ویژگی برای دراماتیزه کردن اثرشان بهره ببرند. اما در این فیلم این دراماتیزه شده به نهایت خود نزدیک شده و اثری خار العاده را خلق کرده است.

«لبخند» توانست نقدهای مثبتی را از منتقدان دریافت کند. البته با دو فیلم اگرچه برخی شباهت هایی با برخی فیلم های پیشسن داشت اما در کل توانست بسیاری را تحت تاثیر قرار دهد

نگاهی کوتاه به فیلم «لبخند»

«لبخند» اقتباسی از فیلم کوتاه «لائورا نخوابیده است» بود که «فین» در سال 2020 ساخته بود. داستان فیلم درباره ی زنی به اسم «رُز» است که به عنوان روانشناس در یک بیمارستان روانی کار می کند.

این روان شناس در کودکی شاهد خودکشی مادرش بوده و هنوز از این زخم روحی در عذاب است؛ گرچه در ظاهر نشان می دهد که توانسته است این آسیب را در وجود خودش سرکوب کند و زندگی عادی و آرامی داشته باشد.

اما روزی زن جوانی را به بیمارستان می آورند و این آغاز رو به رو شدن «رُز» با بزرگترین وحشت هایی است که کسی ممکن است تجربه کند. این زن جوان هنگام پرسش و پاسخ با «رُز» دست به تیغ می برد و خودکشی می کند و این به کابوس خانم روان شناس تبدیل می شود.

تعلیق و پیش بینی ناپذیر بودن «لبخند»

  • «لبخند» داستان بسیار پرکشش و پیش بینی ناپذیری دارد که از ابتدا تا انتها در مخاطب ایجاد حس تعلیق می کند و هرگز ریتم آن کاهش نمی یابد و به قول اهالی سینما فیلم دچار افت نمی شود. در تمام مدت همه چیز در حالتی از تعلیق قرار دارد؛ تعلیقی دلهره آور که در هر لحظه ممکن است شما را با یک غافلگیری ترسناک رو به رو کند.
  • تدوین و موسیقی جذاب و دلهره آور نیز باعث شده تا پیچش های داستانی بهتر باشند و بر شگفتی و تعلیق افزوده است.
  • «فین» پس از موفقیت در این اثر بارها در مصاحبه ها در معرض این سوال قرار گرفت که آیا ادامه ی این فیلم را خواهد ساخت یا خیر. او سرانجام پاسخ داد که تلاش می کنم کاری را که انجام داده ام دوباره تکرار نکنم مگر اینکه داستان دیگری برای فیلم خود پیدا کنم، چیزی که قبلا نساخته باشم.

«لبخند» را چطور ببینیم؟

این فیلم اکشن و ماجراجویانه را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها