فیلم یک پنجشنبه

A Thursday 2022
7.7/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم یک پنجشنبه

در 25 ژوئن 1983، زمین کریکت لردز شاهد بود که 14 مرد مصمم، دو بار قهرمان کریکت جهان را شکست دادند و هند را به صحنه جهانی کریکت بازگرداند...

درباره فیلم یک پنجشنبه

«یک پنج شنبه»؛ روایت گروگان گیری 16 دانش آموز هندی در بمبئی

«یک پنج شنبه» درامی است هیجان انگیز که داستان معلم مهدکودکی را روایت می کند که شانزده نفر از کودکان را به گروگان می گیرد و خواسته هایی را مطرح می کند که شهر بمبئی را تکان می دهد. داستان این فیلم بسیار سرراست و هیجان انگیز است و مخاطب را تا پایان راضی نگه می دارد و از این نظر توانسته است رتبه ی 7.6 را در سایت مرجع سینما ثبت کند.

در «یک پنج شنبه» بازیگرانی همچون «امی گوتام»، «نیها دوپیا»، «کرن ویر شرما»، «دیمپل کاپادیا» و «اتول کولکارنی» ایفای نقش کرده اند. کارگردان این فیلم نیز «بهزاد خامباتا» است، کارگردان جوانی که بسیار آینده دار است.

این فیلم در سال 2022 اکران شد و تاکنون توانسته است سه جایزه ی بین المللی را از آن خود کند. زمان این فیلم 128 دقیقه است و در هندوستان فیلمبرداری شده است.

«یک پنج شنبه» مثل هر پنج شنبه نیست

پنج شنبه روزی عادی همچون روزهای دیگر تقویم به نظر می رسد اما این پنج شنبه به دلیل ورود نخست وزیر به شهر و بارندگی شدید، پنج شنبه ای عادی نیست. ناینا که معلم مهدکودک است شانزده کودک را به گروگان می گیرد و در تماس با مرکز پلیس این گروگان گیری را به آنها اطلاع می دهد.

دو مامور پلیس در محل حاضر می شوند و هنگامی که چیزی پیدا نمی کنند، تصور می کنند که این تلفن برای مزاحمت بوده و با آمدن به آنجا وقت خود را تلف کرده اند اما با صدای شلیک گلوله ای به ناگهان شگفت زده می شوند. ماموران پلیس به سرعت محیط را از مردم پاکسازی می کنند تا به کسی آسیبی وارد نشود و بلافاصله درخواست نیروی کمکی برای حضور در محل گروگان گیری می کنند. ماموران پلیس خواستار مذاکره می شوند اما ناینا اعلام می کند که فقط با جاوید خان، یکی از پلیس های دون پایه، مذاکره می کند.

جاوید خان به محل مذاکره می رود و با گروگان گیر زن صحبت می کند. ناینا قول می دهد که گروگان ها را آزاد کند و خواسته هایی را مطرح می کند اما یکی از خواسته های او کاملا ناممکن است و به همین دلیل گرهی در داستان ایجاد می شود.

چند نکته ی جالب درباره ی «یک پنج شنبه»

وقتی بازیگران برای اجرای نقش ها مشخص شدند و با آنها تماس گرفته شد، کارگردان متوجه شد که «نیها دوپیا» باردار است و به همین دلیل با نویسنده وارد مذاکره شد تا تغییراتی در نقش او ایجاد کند و آن نقش را برای یک زن باردار بازنویسی کند.

یکی از سوتی های فیلم سکانس مربوط به قطع برق و تمام وسایل ارتباط جمعی است. شاهد هستیم که وقتی برق، تلفن و اینترنت مناطق نزدیک به گروگان گیری قطع می شود، کودکان همچنان به تماشای تلویزیون مشغول هستند.

بر خلاف دیگر فیلم های هندی که معمولا زیر سه ساعت نیستند، این فیلم کوتاه تر از آنهاست و از این منظر یک رکورد در میان فیلم های هندی محسوب می شود. همچنین کارگردان به تهیه کنندکان می گوید که در زمان کمتر از سه ساعت هم می توان محتوا را برای مخاطب روایت کرد و البته در این میان آهنگ ها و حرکات موزون را حذف کرد.

کارگردان نوظهور سینمای هند

بهزاد خامباتا از کارگردانان نوظهور سینمای هند محسوب می شود و با ساخت «یک پنج شنبه» توانست به موفقیت های بسیاری دست یابد. او متولد بمبئی است و مدت پانزده سال در بخش های مختلف صنعت سینما فعالیت داشته است.

نخستین فیلم او «سفید» نام داشت که نویسنده و کارگردان آن فیلم بود. آ« فیلم در سال 2019 اکران شد و توانست نگاه بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند و نقدهای بسیار خوبی درباره ی او در رسانه ها منتشر شد. به باور منتقدان او یکی از امیدهای سینمای هند در آینده محسوب می شود.

«یک پنج شنبه» را چطور ببینیم؟

این فیلم هیجان انگیز را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها