فیلم چه گوارا قسمت اول

Che Part One 2008
7.1/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم چه گوارا قسمت اول

داستان فیلم به مبارزات جنبش ۲۶ ژوئیه به رهبری فیدل کاسترو و با همراهی ارنستو چگوارا که یکی از شمایل های قرن بیستم است پرداخته که به سرنگونی رژیم ژنرال باتیستا در کوبا انجامید ...

درباره فیلم چه گوارا قسمت اول

چه‌ گوارا- قسمت اول؛ سیمای نجیب یک انقلابی روی پرده‌ی نقره‌ای

فیلم چه‌ گوارا- بخش اول که با عنوان چه‌ گوارا- آرژانتین نیز شناخته می‌شود، نخستین بخش از فیلمی است که در ژانر مستند و تاریخی و بر اساس زندگی و زمانه‌ی چه گوارای انقلابی و نقش او در انقلاب کوبا ساخته شده است.

فیلم چه ‌گوارا- بخش اول روی انقلاب کوبا و پیاده شدن فیدل کاسترو، چه‌گوارا و دیگر انقلابیون از کشتی گرانما و استقرار در کوهستان مائسترا و سقوط رژیم باتیستا تمرکز دارد. این فیلم با بازی ستاره‌ای همچون بنیسیو دِل تورو قصد دارد روایت مستند و وفاداری به انقلاب کوبا و زندگی چه‌گوارا داشته باشد. قسمت دوم این فیلم نیز چه گوارا-بخش دوم نام دارد و روایتگر ماموریت تاریخی این شخصیت انقلابی در جنگل‌های بولیوی است.‌

کارگردان این فیلم تاریخی چهار ساعته استیون سودربرگ است که برای اهالی سینما نامی بسیار آشناست و فیلم ترافیک او در سال 2000 برنده‌ی جایزه اسکار شد.

اسم واقعی چه گوارا؟

Che در آرژانیتن برای خطاب به دوستان استفاده می‌شود، همچون واژه‌‌ی رفیق و تاواریش که در ایران و روسیه برای خطاب دوستان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید توجه داشت که واژه‌ی رفیق در ایران برای خطاب دوستان هم حزبی استفاده می‌شد. نام واقعی این شخصیت مهم و افسانه‌ای انقلاب کوبا ارنستو گوارا است و چه لقبی است که انقلابیون به او دیگر همقطارانش داده بودند.‌

چه گوارا نه تنها شمایل انقلابی، شورشی و آرمانی نسل‌های بسیاری در تمام نقاط جهان بوده است بلکه بسیاری از برجسته‌ترین متفکران و اندیشمندان قرن بیستم وی را به عرش برده و او را کامل‌ترین انسان عصر یا نمادی از یک انقلابی واقعی خوانده‌اند. ‌از این رو ساخت فیلمی مستقل که تمام زندگی این انقلابی افسانه‌ای را به نمایش درآورد کار بسیار سخت و طاقت‌فرسایی است و هر کارگردانی جسارت آن را ندارد. در ابتدا قرار بود ترنس فردریک مالیک فیلسوف و کارگردان این اثر را کارگردانی کند اما او از این پروژه کناره‌گیری کرد و استیون سودربرگ ماموریت غیرممکن را پذیرفت.

سودربرگ؛ کارگردانی در جستجوی امر ناممکن

در فیلم چه‌ گوارا- بخش اول‌ سودربرگ تمام تلاش خود را برای نشان دادن فعالیت‌های انقلابی این شخصیت تاریخی به کار برده و همچون فیلم خاطرات دوچرخه که سالها بعد ساخته شد و درباره‌ی نوجوانی چه گواراست کاری نداشته است.

گرچه بخش‌هایی از زندگی چریکی چه گوارا از نظر سینمایی دارای جذابیت‌های دراماتیک بسیار است و سرشار از کنش و درگیری است اما سودربرگ تلاش کرده است به لایه‌های روانشناختی چه گوارا نزدیک شود. همچنین زمینه‌های فکری او را برجسته کند. بنابراین بار اصلی فیلم به جای داستان زندگی چریکی چه گوارا که دیگر هر کسی سرفصل های آن را می‌داند بر روی شخصیت این انقلابی آرژانتینی تبار گذاشته شده است.

ساخت فیلم در 39 روز

از نکات جالب ساخت فیلم چه گوارا-بخش اول همکاری سه کشور فرانسه، مکزیک و اسپانیا در ساخت این فیلم چهار ساعته است. سودربرگ تلاش کرده است در این فیلم از تکنیک سینما- وریته یا سینما- حقیقت استفاده کند؛ نوعی سینمای غیر داستانی که در آن بر حضور دوربین و تعامل بین فیلم‌ساز و موضوع تأکید می‌شود. این سبک فیلم‌سازی مدعی است که تا حد امکان به واقعیت وفادار است و برخی آن را گونه‌ای از سینمای سیاسی می‌دانند.

بخش نخست فیلم چه گوارا در کشور اسپانیا در یک بازه‌ی زمانی 39 روزه فیلمبرداری شد. هزینه‌ی ساخت این فیلم 58 میلیون دلار بود که پس توزیع و فروش توانست نزدیک به 41 میلیون دلار فروش داشته باشد.

هفت سال تحقیق درباره‌ی چه گوارا

همچنین بنیسیو دِل تورو که نقش چه را در این فیلم ایفا می‌کند در مصاحبه‌ای گفته بود که ایفای بهتر این نقش و نمایش چهره‌ی واقعی این شخصیت نزدیک به هفت سال درباره‌ی او تحقیق و جستجو می‌کرده است.

بازی خیره‌کننده‌ی بنیسیو دِل تورو در این فیلم نخل طلای جشنواره‌ی فیلم کن را در سال 2008 برای او به ارمغان آورد. همچنین در جشنواره‌ی فیلم گویا، بزرگ‌ترین جشنواره‌ی فیلم در اسپانیا، نیز توانست عنوان بهترین بازیگر مرد را از آن خود کند.

چه گوارا-بخش اول را چطور ببینیم؟

این فیلم تاریخی و مستند را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها