فیلم امور داخلی 1

2002 - Infernal Affairs 1
8.0/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم امور داخلی 1

درباره فیلم امور داخلی 1

فیلمی که «اسکورسیزی» از آن اقتباس کرد/ ماجرای دو نیروی نفوذی برای شناسایی همدیگر

فیلم «امور داخلی1» که به «اعمال شیطانی» نیز ترجمه شده است فیلمی اکشن و جنایی درباره‌ی دو نیروی نفوذی در اداره‌ی پلیس و یک باند تبهکاری است. این فیلم رقابت میان یک جاسوس و پلیس مخفی به تصویر می‌کشد در حالی که هر یک سعی می‌کند به ماهیت دیگری پی ببرد و این تلاش تا پایان داستان ادامه پیدا می‌کند.

فیلم «امور داخلی1» محصول سال ۲۰۰۲ کشور هنگ کنگ است که پس از فیلم «فوتبال شائولین» در رتبه‌ی دومین پُر فروش‌ترین فیلم این کشور در آن سال قرار گرفت. «اندرو لائو» و «آلن مک» کارگردان این فیلم هستند. این اثر علاوه بر موفقیت تجاری توانست 24 جایزه‌ی بین‌المللی را از آن خود کند. همچنین با توجه به بازخوردهای مثبت و رتبه‌ی عالی آن در سایت مرجع فیلم (رتبه‌ی 8) موجب شد قسمت‌های دیگری نیز از این فیلم ساخته شود.

در فیلم «امور داخلی1» بازیگرانی همچون «اندی لاو» و «تونی لیانگ» ایفای نقش می‌کنند. هر دوی این بازیگران از ستاره‌های سینمای هنگ کنگ محسوب می‌شوند که علاوه بر بازیگری به خوانندگی نیز مشغول هستند. هزینه‌ی ساخت این فیلم نزدیک به شش میلیون و 500 هزار دلار بود و در گیشه توانست نزدیک به 9 میلیون دلار فروش داشته باشد.

اسکورسیزی و اقتباس از «امور داخلی1»

اقتباس چندباره از فیلم‌های هالیوودی در سینمای دیگر کشورها امری بسیار رایج است و نمونه‌ی بارز آن نیز اقتباس از فیلم‌های هالیوودی در سینمای بالیوود است. اما اینکه یکی از بزرگ‌ترین فیلمسازان آمریکایی اقتباسی از یکی از آثار جنوب شرقی آسیا انجام دهد، اقدامی نادر محسوب می‌شود.

داستان فیلم «امر داخلی1» چنان جذاب بود که «مارتین اسکورسیزی» اقتباسی از این فیلم انجام داد و با دخل و تصرفاتی در فیلمنامه و با استفاده از بازیگرانی همچون «لئوناردو دی‌کاپریو» و «مت دیمون» و «مارک والبرگ» فیلمی با نام «رفتگان» را ساخت. این فیلم تنها اثر این کارگردان شهیر آمریکایی است که عنوان بهترین فیلم اسکار را دریافت کرده است و از این نظر جایگاه خاصی در میان دوستداران سینمای او دارد.

موفقیت برای این فیلم تا اندازه‌ای بود که در سال 2017 اعلام شد که بالیوود نیز قرار است اقتباسی هندی از این فیلم انجام دهد.

اسفل‌السافلین یا دوزخ دانته

«Infernal Affairs» عنوان انگلیسی این فیلم هنگ‌ هنگی است که اشاره‌ای ظریف به طبقه‌ی هشتم دوزخ یا اسفل‌السافلین در آیین بودیسم می‌کند. عنوان انگلیسی از کلمه‌ی Infernal استفاده شده که از Inferno لاتین و اثر ماندگار دانته وارد زبان انگلیسی شده است.

«امور داخلی1» داستان پلیس جوانی است که مامور می‌شود به عنوان مامور مخفی وارد گروه تبهکاری بزرگی شود و از سوی دیگر رییس این گروه جوانی را به عنوان جاسوس راهی اداره پلیس می‌کند. در اولین عملیات که با شکست پلیس انجام می‌شود این دو به وجود هم پی می‌برند و تلاش می‌کنند به ماهیت یکدیگر پی ببرند اما هر بار ناکام می‌مانند.

‌در آغاز فیلم مخاطب دچار سردرگمی می‌شود که مربوط به گره‌های داستانی است اما رفته رفته گره‌گشایی انجام می‌شود و فیلم پایان خوبی پیدا می‌کند.

بد یمنی عدد 4 در آیین بودیسم

از سکانس‌های جالب فیلم «امور داخلی1» می‌توان به صحنه‌ی حذف عدد چهار از آسانسور اشاره کرد. از قرار معلوم به دلیل اینکه عدد چهار در آیین بودیسم به معنای بدیمنی و مرگ است، در این سکانس شاهد آن هستیم که صفحه‌ی نمایش آسانسور عدد طبقه‌ی چهار را نمایش نمی‌دهد.

«امور داخلی1» را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و اکشن سینمایی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها