فیلم تک تیراندازها

Snipers 2022
6.4/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم تک تیراندازها

داستان تیرانداز تیزبین ژانگ تاوفانگ، سرباز جوان ارتشی است که در سن 22 سالگی در طول جنگ کره با کشتن یا زخمی کردن 214 سرباز آمریکایی با 435 گلوله تنها در 32 روز، رکوردی را به نام خود ثبت کرد...

درباره فیلم تک تیراندازها

«تک تیراندازها»؛ ثبت رکورد در کشتن سربازان آمریکایی

فیلم «تک تیراندازها» درامی جنگی و اکشن درباره ی تک تیراندازی چینی به نام ژانگ تاوفانگ است که در کشتن دشمنان آمریکایی رکوردی برای خود ثبت می کند.

«ژانگ مو» و «ژانگ ییمو» کارگردان های «تک تیراندازها» هستند و بازیگرانی همچون «یونگ شنگ چن»، «ییتی لیو»، «کوین لی» و «یی ژانگ» در آن ایفای نقش می کنند.

این فیلم محصول چین است که در سال 2022 اکران شد و به نظر برخی منتقدان پروپاگاندا و عرض اندام چین در برابر آمریکا بود. این فیلم 90 دقیقه ای در جشنواره ی فیلم پکن و دیگر جشنواره های سینمایی که در چین برگزار شد، توانست عناوین زیادی بدست آورد.

نگاهی به خلاصه ی داستان «تک تیراندازها»

داستان فیلم «تک تیراندازها» درباره ی تک تیراندازهای چینی است که در ایام جنگ کره مزاحمت های بسیاری برای سربازان آمریکایی ایجاد کردند. یکی از این سربازان، «ژانگ تاوفانگ»، تک تیرانداز تیزبین ارتش چین بود که در سن ۲۲ سالگی در طول جنگ کره با کشتن و زخمی کردن ۲۱۴ سرباز آمریکایی با ۴۳۵ گلوله تنها در ۳۲ روز، رکوردی را به نام خود ثبت کرد.

این فیلم سرشار از صحنه های وطن پرستی چینی هاست. داستان فیلمنامه دچار حفره هایی است اما با استفاده از جلوه های ویژه و جنبه های بصری فیلم خوش ساختی از کار درآمده است. داستان به طوری روایت می شود که غرور ملی را تهییج کند و فداکاری سربازان در راه میهن و مبارزه با تهدید خارجی را ارج می نهد و آن را نمادی برای وطن پرستی می داند.

به باور برخی منتقدان پیام های بسیاری در این فیلم نهفته است زیرا چین در حالی که بیش از هفت دهه از جنگ کره می گذرد اقدام به ساخت این داستان پر آب و تاب کرده است و با ساخت چنین فیلمی به دنبال تبلیغات بوده است.

جنگ کره کِی و برای چه آغاز شد؟

مخاطب با تماشای این فیلم ممکن است به این فکر کند که چرا این جنگ آغاز شد و چه مدت طول کشید؟ جنگ کره، جنگی میان جمهوری کره جنوبی با پشتیبانی نیروهای سازمان ملل متحد به رهبری ایالات متحده آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) با پشتیبانی چین و کمک نظامی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود.

این جنگ در ژوئن 1950 آغاز شد و کره ی شمالی بلافاصله بخش های مهمی از کره ی جنوبی را اشغال کرد. اما با ورود نیروهای بین الملل ورق برگشت و کره ی شمالی تصرفات خود را از دست داد. پس از چند سالی کشمکش سرانجام در ۲۷ ژوئیه ۱۹۵۳ با امضای پیمان ترک مخاصمه جنگ کره به پایان رسید و از آن تاریخ به بعد در نقشه ی جغرافیایی جهان شاهد حضور دو کره هستیم: کره ی شمالی و کره ی جنوبی.

«ژانگ ییمو»؛ بندباز سیاسی یا کارگردان مستقل

«ژانگ ییمو» از آن کارگردان های جنجالی تاریخ چین محسوب می شود زیرا چرخش های سیاسی در ساخت آثار خود داشته است. او در اوایل فیلم سازی آوانگارد محسوب می شد که به دور از ایدئولوژی سیاسی چین به فعالیت مشغول بود و مرتب در جشنواره ی خارجی برنده ی جایزه می شد و مورد تقدیر قرار می گرفت.

در سال 1987 فیلم «ذرت سرخ» ساخته ی این کارگردان برنده ی خرس طلایی جشنواره ی برلین شد. در سال 1994 فیلم او با عنوان «برای زندگی» برنده ی جایزه ی فیلم کن شد. اما از سال 2000 به این سو سینمای او بیشتر جنبه های میهن پرستانه گرفت و به باور برخی منتقدان آثار متاخر او تعمید فعالیت های حزب کمونیست چین است.

به نظر این منتقدان او به خدمت دستگاه پروپاگاندای چین در آمده است و از فیلم های آوانگارد و نوآورانه ای که در ابتدا می ساخت فاصله ی فراوانی گرفته است.

«تک تیراندازها» را چطور ببینیم؟

این فیلم اکشن و جنگی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها