فیلم بچه کاراته باز

The Karate Kid 2010
6.2/10
7+ مناسب برای سن بالای 7 سال

داستان فیلم بچه کاراته باز

کودک سیاه پوستی به همراه مادرش از آمریکا به چین مهاجرت کرده و در آنجا که مهد هنرهای رزمی جهان است با دیگران درگیر میشود و چون از هنرهای رزمی هیچی بلد نیست مدام از دیگر بچه ها کتک میخورد. این روال آنقدر او را اذیت میکند که تصمیم میگیرد هر جور شده به کشورش بازگردد ولی ناگهان با استاد کونگ فویی آشنا میشود که تصمیم میگیرد به او هنرهای رزمی را آموزش دهد…

درباره فیلم بچه کاراته باز

فیلم «بچه‌ی کاراته‌باز» درامی است در ژانر اکشن که سفر نوجوانی سیاه پوست به چین و یادگیری هنرهای رزمی نزد استاد بزرگ را روایت می‌کند. «جکی چان» از ستاره‌ی هنرهای رزمی و از پولدارترین بازیگران رزمی‌کار در این فیلم نقش‌‌آفرینی کرده است که نقش مهمی در فروش این فیلم داشته است.

«جکی چان» بدون رودربایستی از نابغه‌های هنرهای رزمی است. او که شاگرد مستقیم مکتب بروسلی است در فیلم‌هایش تلاش می‌کند به جای نمایش خشم با صحنه‌های کمدی و هیجان‌انگیز لحظات جذابی برای مخاطب ایجاد کند.

این فیلم محصول مشترک چین و آمریکاست و نام «کلمبیا پیکچرز» بر سر در این فیلم می‌درخشد. تمام صحنه‌های آن در چین فیلمبرداری شده است. از نکات قابل توجه فیلم «بچه کاراته‌باز» بودجه‌ی 40 میلیونی برای ساخت این فیلم است که پس از فروش توانست بیش از هشت برابر هزینه‌ی انجام شده فروش داشته باشد. این فیلم توانست نزدیک 360 میلیون دلار در سینماهای جهان فروش داشته باشد.

کارته‌باز یا کونگ‌فوکار

ایده‌ی اصلی این فیلم از مجموعه فیلم‌هایی با همین عنوان گرفته شده است که در سال 1984 توسط «رابرت مارک کامن» ساخته شد. در هر یک از فیلم‌های این مجموعه شاهد آن هستیم که نوجوانی به مهد ورزش‌های رزمی، چین، سفر می‌کند و در خلال این سفر با روش‌های مبارزه و فنون ورزش‌های رزمی آشنا می‌شود.

بعدها «هارلد زوارت» به دلیل موفقیت این مجموعه‌ی سرگرم‌کننده اقتباس دیگری انجام داد و در این اقتباس جدید دیگر بر خلاف نسخه‌ی پیشین دیگر خبری از یادگیری کاراته و دیگر هنرهای رزمی نیست بلکه نوجوان داستان با کونگ‌فو آشنا می‌شود و نزد استاد بزرگ این فنون را آموزش می‌بیند.

سازندگان این فیلم پس از موفقیت فیلم تصمیم گرفتند ادامه‌ی آن را نیز بسازند و تاکنون چندین نسخه از آن ساخته شده و آخرین نسخه‌ی آن نیز قرار است در سال 2024 اکران شود.

سیاه‌پوستی که هنرهای رزمی می‌آموزد

داستان فیلم «بچه کاراته‌باز» درباره‌ی‌ کودک سیاه پوستی است که به همراه مادرش از آمریکا به چین مهاجرت می‌کند. آنها در محله‌ای سکونت می‌یابند اما این نوجوان در مدرسه و محله با بچه‌های همسن و سال خود دچار مشکل می‌شود و بارها از آنها کتک می‌خورد.

این امر موجب می‌شود تا او تصمیم بگیرد به کشورش بازگردد اما ناگهان او با یکی از اساتید کونگ‌فو آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد از او هنرهاری رزم را بیاموزد. او در این مسیر مرارت‌های بسیاری را تحمل می‌کند اما تمام این سختی‌ها در پایان برای او لذتبخش می‌شود.

اقتباسی با رنگ و بوی فرهنگی

فیلم «بچه کاراته‌باز» همان‌طور که اشاره شد اقتباسی جدید از نسخه‌ی قبلی است و بر خلاف نسخه‌ی پیشین که مملو از صحنه‌های اکشن ودرگیری بود این فیلم بر پایه رابطه‌ی شخصیت است.

نویسندگان جدید تلاش کرده‌اند بر پایه‌ی گفتمان گفت‌و‌گوی تمدن‌ها این بار به جای آموزش فنون رزمی دو فرهنگ غرب و شرق را به هم نزدیک کنند. بر همین مبنا شخصیت نوجوان داستان با دختری چینی آشنا می‌شود و در این آشنایی هر دو می‌کوشند تا با بیشتر با فرهنگ هم آشنا شوند. به همین دلیل است که در طبقه‌بندی این فیلم عنوان «خانوادگی» آورده شده است که می‌تواند برای خانواده‌ها حائز اهمیت باشد.

«جکی چان» نیز در فیلم «بچه کاراته‌باز» به دنبال مبارزه و درگیری نیست بلکه‌ او تلاش کرده است نقش پیشکسوت را بازی ‌کند و تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار دهد.

پسر کو ندارد نشان از پدر

«ویل اسمیت» با فیلم‌هایی همچون «مردان سیاه‌پوش» و در «جستجوی خوشبختی» و... برای اهالی سینما نامی آشناست. اما به قول ضرب‌المثل «پسر کو ندارد نشان از پدر»، پسرش نیز راه بازیگری را در پیش گرفته و «جیدن اسمیت» نوجوان داستان «بچه کاراته‌باز» فرزند این بازیگر هالیوودی است.

«جیدن» بازی خوبی در نقش دری از خود به نمایش گذاشته است. اما ظاهرا از ماهیچه‌ها و هیکل بزرگ پدرش چیزی به او ارث نرسیده است.

«بچه کاراته‌باز» را چطور ببینیم؟

این فیلم اکشن و خانوادگی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها