فیلم پرستار خوب

The Good Nurse 2022
6.8/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم پرستار خوب

داستان واقعی تعقیب و گریز و دستگیری چارلز کالن یکی از پرکارترین قاتلان زنجیره ای تاریخ که مظنون به قتل 400 بیمار در طول 16 سال زندگی حرفه ای خود به عنوان پرستار است. مرگ…

درباره فیلم پرستار خوب

پرستار خوب؛ الهی پرستارم تو باشی

پرستار خوب با عنون اصلی The Good Nurse درامی جنایی و زندگی نامه ای درباره ی پرستار وظیفه شناسی است که تلاش می کند چرایی مرگ بیمارانی را بررسی کند که با ورود پرستاری جدید به بخش رخ داده است.

توبیاس لیندهولم فیلم نامه نویس و کارگردان دانمارکی این اثر را کارگردانی کرده است. یک جنگ، زیردریایی، آدم ربایی و راندی دیگر از جمله آثاری است که او به روی پرده ی نقره ای برده است و به دلیل فیلم یک جنگ نامزد دریافت جایزه ی اسکار در بخش فیلم های خارجی زبان شد. جسیکا چستین و ادی ردمین نقش های اصلی را در این فیلم ایفا می کنند.

فیلم پرستار خوب فیلمی آمریکایی است که در اکتبر 2022 اکران شد و مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

نگاهی کوتاه به فیلم پرستار خوب

پرستار خوب بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. داستان درباره ی پرستاری به نام امی با بازی جسیکا چستین است که سرپرست خانواده است و به تنهایی مجبور است بار زندگی خود و دو فرزندش را به دوش بکشد. او در یک بیمارستان به عنوان پرستار مشغول کار است.

امی بیماری قلبی حادی دارد و در صورتی که مسئولان بیمارستان از آن آگاه شوند او را اخراج خواهند کرد، به همین دلیل او کار زیاد را به جان می پذیرد تا شغلش را از دست ندهد. وقتی خبر می رسد پرستار جدیدی به بخش آنها اضافه شده است ا به سرعت به استقبالش می رود و با او دوست می شود. پرستار جدید چارلی نام دارد که ادی ردمن نقش او را ایفا می کند.

هر دو خیلی زود رابطه ای دوستانه ای برقرار می کنند و چارلی به او و خانواده اش نزدیک می شود. چارلی همچنین از راز امی آگاه است که به بیماری قلبی مبتلاست و به او کمک می کند تا این راز همچنان سرپوشیده بماند. پس از این که یکی از بیماران به شکل ناگهانی می میرد، بیمارستان از پلیس می خواهد درباره مرگ او تحقیق کند؛ مرگی مشکوک که پرده از رازهای زیادی برمی دارد.

شخصیت پردازی دقیق و رعایت اصل بی طرفی است. نویسنده با نگاهی انسانی به سراغ شخصیت های داستان رفته است و حتی نسبت به ضدقهرمان فیلم هم نگاهی همدلانه دارد.

اقتباسی از کتابی تحسین شده

فیلم پرستار خوب اقتباسی است از کتاب پرستار خوب: داستان واقعی درباره ی پزشکی، جنون و قتل که نوشته ی چارلز کولن است. کولن که روزنامه نگار است بر اساس تحقیقات خود در بیمارستان توانست این داستان را با اطلاعات کارآگاهی به رشته ی تحریر درآورد.

این کتاب پس از انتشار بسیار تحسین شد و به از سوی انجمن پزشکان و پرستاران آمریکا بسیار مورد تقدیر قرار گرفت.

فیلمی کند اما با شخصیت پردازی منحصر به فرد

از نکات قابل توجه فیلم پرستار خوب شخصیت های این فیلم هستند که هر یک پیچیدگی های خود را دارند و این برای تماشاگر جذاب است و او را را ترغیب می کند تا انتها به تماشای فیلم بنشیند. برخلاف بسیاری از شخصیت پردازی های داستانی در این فیلم با شخصیت های سفید یا سیاه مواجه نیستیم بلکه شخصیت های خاکستری حضور دارند.

به همین دلیل شاید در نگاه اول فیلم کمی کند باشد اما نویسنده حتی برای انتخاب چنین ریتمی هم دلایل درستی داشته است. ریتم کند روایی فیلم پرستار خوب به این دلیل اتخاذ شده که شخصیت ها به خوب معرفی و پردازش شوند تا روی تماشاگر تاثیر مستقیم بگذارند. برای این تاثیرگذاری هم لازم است که تماشاگر آنها را با تمام جزئیات رفتاری شان بشناسد. جزئیاتی که به کمک نویسنده آمده تا از آن ها برای بارور کردن داستان استفاده کند.

عنصر شر در چه قالبی بروز می یابد؟

نکته ی جالب توجه درباره فیلم پرستار خوب مضمون پیچیده ی آن است. سوال فیلم این نیست که شر چیست؟ حتی این سوال که چرا شر بروز پیدا می کند هم نیست؟ بلکه سوال آن این است که شر در چه قالبی بروز و ظهور پیدا می کند.

چارلی به بیماری روانی مبتلاست و نشان دادن اینکه چرا او بیماران را می کشد و در پس زمینه ی ذهنی او چه می گذرد که مرتکب چنین جنایت هایی می شود، سوال اصلی فیلمنامه بوده است.

پرستار خوب را چطور ببینیم؟

این درام جنایی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها