فیلم بازی عادلانه

Fair Game 2010
6.8/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم بازی عادلانه

والری به همراه شوهرش جو ویلسن و دو فرزندش در آمریکا زندگی می کند. او مامور مخفی سازمان جاسوسی آمریکا بوده و ماموریت یافته تا بر روی سلاح های اتمی در خاورمیانه تحقیق کند. اما به طور ناگهانی از سمت خود بر کنار می شود.

درباره فیلم بازی عادلانه

«بازی عادلانه»: فرمول جادویی بازیگران در روایت جنگ عراق

فیلم سینمایی «بازی عادلانه» یا «بازی منصفانه» درامی هیجان‌انگیز درباره‌ی افشای اطلاعاتی محرمانه درباره‌ی مداخله‌ی نظامی ایالات متحده در سال 2003 در عراق است. این فیلم با حضور ستارگانی همچون «شان پن» و «نائومی واتس» و انتخاب سوژهای جنجالی همچون جنگ عراق توانست نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کند.

فیلم «بازی عادلانه» درباره‌ی حوادث جنگ عراق نیست بلکه موضوع آن گزارش یکی از ماموران سازمان سیا است که افشای اطلاعات او در سال 2007 در قالب کتاب خاطراتی به نام «والری پالما» منجر به رسوایی دولت بوش پسر در حمله به عراق شد.

این فیلم برای نخستین بار در سال 2010 در جشنواره فیلم کن اکران شد و در فهرست نامزدهای نهایی برای دریافت جایزه نخل طلایی قرار گرفت. ‌همچنین نامزد دریافت 9 جایزه‌ی بین‌المللی دیگر شد و جایزه‌ی «آزادی بیان» را در سال 2010 از آن خود کرد. ‌

«بازی عادلانه»؛ فیلمی برآمده از تاریخ

ماجرای فیلم «بازی عادلانه» درباره‌ی زندگی زنی به نام والری (با بازی نائومی واتس» است که به همراه شوهر و دو فرزندش در آمریکا زندگی می‌کند. او که سابق بر آن مأمور مخفی سازمان جاسوسی آمریکا بوده و مأموریت یافته تا بر روی سلاح‌های اتمی در خاورمیانه تحقیق کند، به‌طور ناگهانی از سمت خود برکنار می‌شود.

از آنجا که این فیلم بر اساس یک واقعه‌ی تاریخی ساخته شده است تمام شخصیت‌ها نام‌های واقعی دارند و حتی نام «دیک چنی» وزیر جنگ کابینه‌ی بوش پسر نیز در فیلم تغییری نکرده است.

این فیلم روایتگر و منتقد سیاست‌های جرج بوش پسر است که به رغم گزارش‌های سازمان سیا درباره‌ی فعالیت‌های هسته‌ای عراق و نداشتن سودای ساخت بمب هسته‌ای، آمریکا در سال 2003 به عراق حمله می‌کند.

«نائومی واتس» و «شان پن»؛ فرمول جادویی دو بازیگر

از نکات برجسته‌ی این فیلم حضور دو بازیگر سرشناس هالیوود و بازی فوق‌العاده‌ی آنهاست. این سومین باری است که «نائومی واتس» و «شان پن» در مقابل هم قرار می‌گیرند و موفقیت یک فیلم را تضمین می‌کنند. پیشتر، آنها در قسمت دوم از سه‌گانه‌ی مرگ «آلخاندرو گونسالس ایناریتو» با عنوان «21 گرم» و فیلم دیگری با نام «ترور ریچارد نیکسن» در کنار یکدیگر ایفای نقش کرده بودند.

حضور موفق این دو بازیگر در فیلم‌های پیشین موجب شد تا کارگردان دو بازیگر دیگری که برای این فیلم پیشنهاد شده بودند را از ترکیب فیلم حذف کند. در سال 2008 اعلام شده بود که «نیکول کیدمن» و «راسل کرو» در فیلم «بازی عادلانه» به ایفای نقش خواهند پرداخت اما فرمول فروش این دو بازیگر موجب شد دست‌اندرکاران ترکیب بازیگران فیلم را تغییر دهند.

در فیلم‌ «بازی عادلانه» شاهد آن هستیم که «نائومی واتس» در نقش «والری پلام» بازی بسیار محکمی ارائه داده که بیننده را با خود همراه می‌کند. همچنین «شان پن» در بازگو کردن دیالوگ‌ها و مونولگ‌های‌ بسیار عالی ظاهر شده است.

کارگردانی که میراث‌دار فیلم‌های جاسوسی است

داگ لیمان کارگردان فیلم «بازی عادلانه» است. این کارگردان یهودی‌تبار برای علاقه‌مندان به فیلم‌های جاسوسی آشناست و برای نخستین بار نام او در مجموعه‌ فیلم‌های «بورن» در مقام کارگردان دیده شد. مجموعه فیلم‌هایی که گرچه فقط یک قسمت از آن را کارگردانی کرد اما هوشمندی او در ساخت فیلم نخست موجب شد پنج‌ سری از این فیلم ساخته شود و او میراث‌دار این مجموعه باشد.

فیلم «بازی عادلانه» محصول آمریکا و امارات متحده‌ی عربی است و فیلم در سال 2010 در جشنواره‌ی فیلم ابوظبی نیز به نمایش در آمد و بازخوردهای مثبتی دریافت کرد. تمامی لوکیشن‌های این فیلم در اردن فیلمبرداری شده است. ‌در سال 2018 این فیلم در شبکه‌ی خانگی تفلیکس به نمایش در آمد که نسخه‌ی ارایه شده نسبت به نسخه‌ی پیشین شش دقیقه بلندتر بود.

«بازی عادلانه» را چطور ببینیم؟

این درام تاریخی و مملو از هیجان را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها