فیلم عملیات مینسمیت

Operation Mincemeat 2021
6.6/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم عملیات مینسمیت

عملیات مینسمیت در سال 1943 به وقوع می پیوندد؛ زمانیکه متحدین تصمیم می گیرند تا حمله ای همه جانبه را به محدوده اشغال شده توسط رژیم نازی آغاز کنند. اما آنها با چالشی غیرممکن مواجه می شوند؛ حفاظت از نیروی های گسترده اشغال در برابر قدرت تخریب سلاح های آلمانی و جلوگیری از قتل عامی احتمالی.

درباره فیلم عملیات مینسمیت

«عملیات مینسمیت»؛ روایت فریب آلمانی ها در سواحل اسپانیا

«عملیات مینسمیت» با عنوان اصلی «Operation Mincemeat» درامی درباره ی جنگ جهانی دوم و گول زدن نازی ها با توسل به عملیات فریب است؛ روایتی که کمتر در فیلم های ژانر جنگی به کار گرفته شده بود.

«جان مدن» کارگردان انگلیسی این اثر را کارگردانی کرده است. او در اواخر دهه ی 90 میلادی برای فیلم «شکسپیر عاشق» نامزد دریافت جایزه ی اسکار شده بودکه نشان از کارنامه ی درخشان او دارد. همچنین در این اثر «کالین فرس»، «کلی مک دانلد» و «جانی فلین» ایفای نقش دارند.

«عملیات مینسمیت» محصول آمریکا و انگلستان است که کار ساخت آن در مالاگا، جنوب اسپانیا، انجام شد. این فیلم در سال 2022 به نمایش درآمد و توانست نزدیک به 15 میلیون دلار فروش داشته باشد.

عملیات فریب برای نامتمرکز کردن نازی ها

تاکنون فیلم های بسیاری درباره ی جنگ جهانی دوم و جنگ برای شکست متحدین ساخته شده است و «نجات سرباز رایان» از فیلم های محبوب و مشهور این ژانر است. همه خوب می دانیم که یکی از اصول مهم در هر جنگ علاوه بر داشتن قوای نظامی و ادوات پیشرفته، توانایی برای فریب و ایجاد جنگ روانی است تا از این طریق بتوان بر دشمن غلبه کرد.

فیلم «عملیات مینسمیت» به گواه تاریخ یکی از جالب ترین اتفاقات جنگ جهانی دوم محسوب می شود. عملیاتی که نیرو های اطلاعاتی انگلستان برای فریب نیرو های نازی و پراکنده کردن آنها در جزیره ی سیسل، عملیاتی را طراحی کردند و با استفاده از یک جسد و قرار دادن مدارک جعلی در جیب آن تمرکز آلمانی ها را از بین بردند.

این فیلم بر خلاف دیگر فیلم های ژانر جنگی که مملو از حملات و صحنه های مبارزه میان متحدین و متفقین است، تلاش کرده است نگاهی به پشت پرده ی جنگ و عملیات روانی برای فریب داشمن نگاهی بیاندازد و یکی از عجیب ترین عملیات های متفقین را روایتی کند.

البته درباره ی میزان تاثیر این عملیات در پیشبرد اهداف متفقین در فیلم سخنی به میان نمی آید اما اشاراتی در فیلم وجود دارد که بر موفقیت عملیات اشاره دارد.

«عملیات مینسمیت» چگونه طراحی شد؟

در بحبوحه ی جنگ جهانی دوم، عملیات مینسمیت طراحی و اجرا شد. این عملیات را نیرو های اطلاعاتی انگلستان در سال ۱۹۴۳ و در طی جنگ جهانی دوم طراحی کردند. وقتی نیرو های متفقین تصمیم گرفتند به سیسیل تحت اشغال نازی ها حمله کنند، باید کاری می کردند که تمرکز نیرو های آلمان در آن جزیره از بین برود. اینجا بود که نقشه ی جالبی کشیدند.

متفقین کاری کردند که آلمانی ها فکر کنند آن ها می خواهند به یونان حمله کنند. اگر آلمانی ها چنین فریبی می خوردند نیروهایشان را از سیسیل خارج می کردند و کار برای متفقین راحت می شد و با راحتی تمرکز آنها را در آن منطقه ی استراتژیک از بین می بردند. کاری که متفقین کردند بسیار ساده بود: آن ها جسد یک آدم بی خانمان را برداشتند و لباس های یک افسر امنیتی را به او پوشاندند. سپس مدارکی جعلی را که حاکی از قصد متفقین برای حمله به یونان بود در جیب لباس هایش گذاشتند و جسد را در آب های نزدیک سواحل اسپانیا انداختند؛ جایی که مطمئن بودند نازی ها آن را پیدا می کنند. این طور بود که نازی ها از متفقین فریب خوردند و قافیه را باختند.

آخرین حضور پال ریتر در سینما

«عملیات مینسمیت» آخرین اثری است که «پال ریتر» بازیگر انگلیسی در آن نقش آفرینی داشت. پیش از آن او در فیلم هایی چون «هری پاتر و پادشاه دورگه» حضور داشت. حضور در این فیلم تاریخی آخرین نقش آفرینی او روی پرده ی نقره ای بود و به همین دلیل فیلم به او تقدیم شده است.

«عملیات مینسمیت» را چطور ببینیم؟

این درام ورزشی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها