فیلم 83

83 2021
7.5/10
+ مناسب برای سن بالای سال

داستان فیلم 83

در 25 ژوئن 1983، زمین کریکت لردز شاهد بود که 14 مرد مصمم، دو بار قهرمان کریکت جهان را شکست دادند و هند را به صحنه جهانی کریکت بازگرداند...

درباره فیلم 83

83؛ روایت نخستین قهرمانی هند در مسابقات جهانی کریکت

فیلم 83 درامی است در ژانر تاریخی و زندگی نامه ای که قهرمانی تیم ملی کریکت هند را در مسابقات جام جهانی کریکت در سال 1983 روایت می کند. درامی هیجان انگیز و سه ساعته (دو ساعت و 45 دقیقه) که به روایت قهرمانی تیم ملی هند و حضور شگفتی ساز آن در این دوره از مسابقات می پردازد.

کبیر خان کارگردان این درام تاریخی است، فیلمی که بالخره در سال 2021 روی پرده ی نقره ای نمایش داده شد. رانویر سینگ و دیپیکا پادوکن دو شخصیت اصلی این داستان هستند. این فیلم تاریخی مورد توجه تماشاگران و منتقدان قرار گرفت و توانست امتیاز 7.4 را دریافت کند و نامزد دریافت 38 عنوان جایزه ی بین المللی شود.

این فیلم محصولی کاملا هندی است که کار فیلمبرداری آن در انگلستان انجام شده است. این فیلم توانست تقریبا نزدیک به هفت میلیون و 400 میلیون دلار در سطح جهان فروش داشته باشد.

83 حماسه ساز

عدد 83 بیانگر سال 1983 است، سالی که برای سومین بار مسابقات جام جهانی کریکت به میزبانی انگلستان برگزار شد و هشت تیم در این مسابقات حضور داشتند و تیم ملی هند برای نخستین بار در تاریخ قهرمان این بازی ها شد.

تیم ملی هند در دو دوره ی گذشته ی این مسابقات بشدت ضعیت ظاهر شده بود و فقط یک پیروزی در کارنامه داشت که مربوط به پیروزی در مقابل تیم ملی آفریقای جنوبی بود. با توجه به این امتیازات ضعیف هیچ کس توقعی از تیم ملی هند نداشت ولی حضور کاپیل دیو که رانویر سینگ به ایفای نقش آن پرداخته است، تمام معادلات را تغییر داد.

تیم ملی هند دو بازی نخست خود را با پیروزی پشت سر گذاشت و در بازی سوم مقابل زیمباوه قرار گرفت که با بازی دیدنی کاپیتان مقابل این تیم موفق به پیروزی و قهرمانی در جام جهانی کریکت شد.

کاپیل دیو امید و روحیه ای وصف ناشدنی به تیم ناامید هند تزریق کرد و آن ها را روانه ی فینال کرد؛ تیمی که هیچکس آن را شایسته پیروزی نمی دانست، با اعتماد و پشتیبانی یک نفر توانست تاریخ ساز شود و نامش را در تاریخ بازی های کریکت ماندگار کند.

روایت کبیر خان از گزارش های یک خبرنگار

بازسازی وقایع یک رویداد تاریخی برای ساخت فیلم معمولا با اتکا به منابع مختلف و بررسی اسناد و گزارش های متفاوت انجام می شود. اما کارگردان هندی در این فیلم با تکیه بر گزارشات یک خبرنگار به نام ایاز ممون فیلم را ساخته است.

او گزارشگر ساده ای بود که برای گزارش این بازی ها به انگلستان اعزام شده بود اما نمی دانست گزارش های او روزی می توانند سندی برای ساخت فیلمی چنین باشکوه شوند.

کار آماده سازی و انتخاب بازیگرها از سال 2016 آغاز شد و فیلمبرداری اثر با سه سال تاخیر در سال 2019 انجام شد. این فیلم قرار بود در سال 2020 اکران شود اما به دلیل پاندمی کرونا اکران آن به سال 2021 موکول شد.

خبری از صحنه های بالیوودی نیست

سینمای هند به سینمای اغراق و وطن پرستی شهره است و معمولا در این فیلم ها در کنار روایت فیلم شاهد سکانس های مختلف حرکات موزون و موسیقی هستیم. اما در فیلم 83 خبری از این صحنه ها نیست و همه چیز مربوط به زمین بازی است.

از سوی دیگر فیلم مملو از صحنه های احساسی است که مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهد و حتی برخی مواقع موجب گریه ی او می شود. از سوی دیگر بازی رانویر سینگ به قدری تاثیرگذار است. او یکی از استعدادهای سینمای هند است که تاکنون در آثار بسیاری درخشیده است.

روایت قهرمانی هند

بازی کریکت بازی محبوب در هند، بنگلادش، نپال، پاکستان، استرالیا و انگلستان و حتی جزایر کارائیب محسوب می شود ولی ورزشی کاملا انگلیسی است که در سراسر جهان اشاعه یافته است. شاید در ابتدای تماشای فیلم 83 احساس کنیم که با فیلمی خنثی مواجه هستیم اما به مانند دیگر فیلم های هندی در ادامه ی فیلم با شخصیت های جذاب و متنوع فیلم آشنا می شویم. از این نظر فیلم ریتم کندی در روایت داستان دارد و برای علاقه مندان به سینمای هند این موضوعی عادی است. جام جهانی 1983 نقطه ی عطفی در تاریخ ورزش هند و ورزش سنتی این کشور محسوب می شود. این سال تحولی برای کشور هند بود، به طوری که این کشور یک ابرقدرت در کریکت مبدل شده است.

83 را چطور ببینیم؟

این درام تاریخی و ورزشی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها