فیلم پادشاه ساز

Kingmaker 2022
6.7/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم پادشاه ساز

فیلم در مورد مردی به نام سئو چانگ دائه است که رویای تغییر جهان را در سر می‌پروراند. حال او در کمپین سیاسی کیم وون بوم شرکت می‌کند و برای مقاومت در برابر حزب حاکم دیکتاتوری کنونی، یک کمپین تبلیغاتی بسیار تهاجمی را تشکیل داده و باعث می‌شود کیم وون بوم به قوی‌ترین نامزد در حزب مخالف تبدیل شود. اما زمانی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری، انفجاری در خانه کیم وون بوم رخ می‌دهد. سئو چانگ دائه به عنوان مظنون این ماجرا شناخته شده و…

درباره فیلم پادشاه ساز

«پادشاه ساز»؛ درامی سیاسی درباره ی رسیدن به قدرت

فیلم «پادشاه ساز» با عنوان اصلی «Kingmaker» و عنوان کره ای «Kingmeikeo» درامی تاریخی و سیاسی درباره ی انتخابات ریاست جمهوری در کره ی جنوبی است. فیلم روایت دو مردی است که سودای تغییر جهان را در سر می پروراند، دو مردی که از سر اتفاق بر سر راه هم قرار می گیرند اما زوج خوبی را تشکیل می دهند.

کارگردان این فیلم «بیون سونگ هو» نام دارد و بازیگرانی همچون «چونگ اوک با»، «جون با سو» و «لی با یونگ» در این فیلم ایفای نقش کرده اند.

مراحل آمادهسازی فیلم «پادشاه ساز» در سال 2018 آغاز شد و نخستین فیلمبرداری در سال 2019 انجام شد. اواخر سال 2021 این فیلم آماده ی اکران بود که به دلیل ویروس کرونا اکران آن به تعویق افتاد و در سال 2022 اکران شد و توانست شش میلیون دلار در جهان درآمد داشته باشد.

بالا رفتن از نردبان قدرت پس از شکست های متوالی

سیاستمداری تصمیم دارد با برگزاری یک کمپین حساب شده به قدرت برسد و اوضاع جهان را تغییر دهد. فضای فیلم در سال 1961 سپری می شود. «کیم» سیاستمداری کهنه کار است که در هفت سال گذشته در چهار انتخابات شکست خورده است و از این نظر سیاستمداری بازنده محسوب می شود که کسی داوش را روی او شرط بندی نمی کند.

در همین ایام «کیم» با «سئو چانگ» ملاقات می کند که داروسازی مرموز است که از کره ی شمالی فرار کرده است. آنها متوجه می شوند که علاقه های مشابهی را دنبال می کنند و به همین دلیل شروع به همکاری می کنند. «کیم» می پذیرد که «سئو» مشاور انتخاباتی او در راه اندازی کمپین سیاسی باشد، اما «سئو» مشاور در سایه می ماند و در انظار عمومی ظاهر نمی شود تا موجب تخریب وجهه ی او در انتخابات نشود. به همین دلیل لقب «مشاور در سایه» برای او انتخاب می شود. آنها یک کمپین تبلیغاتی بسیار تهاجمی را تشکیل داده و باعث می شود «کیم» به قوی ترین نامزد در حزب مخالف تبدیل شود.

در سایه ی راهنمایی های «سئو» و تلاش فراوان «کیم» او بالاخره موفق به بالا رفتن از نردبان سیاسی می شود و از طرف دموکرات ها برای مقابله با کاندیدای جمهوری خواه انتخاب می شود. اما در جریان انتخابات ریاست جمهوری، انفجاری در خانه «کیم» رخ می دهد و «سئو» که همواره در سایه بوده است به عنوان مظنون این ماجرا شناخته می شود. «کیم» پیروز انتخابات می شود و یار غارش روانه ی زندان می شود.

آیا هدف وسیله را توجیه می کند؟

یکی از پرسش های بنیادین این فیلم همان پرسشی است که ماکیاولی در قرن پانزدهم مطرح کرد: «آیا هدف وسیله را توجیه می کند؟» آیا فردی که می خواهد به قدرت برسد، می تواند از هر وسیله و ابزاری برای رسیدن به قدرت بهره ببرد.

«سئو» در مقام مشاور و «کیم» در مقام نامزد دموکرات با راه اندازی کمپین انتخاباتی و ایجاد هیاهوی بسیار برای رسیدن به مسند قدرت در پی پاسخ به این سوال بر می آیند که تا کجا می توانند از ابزار مختلف برای رسیدن به هدف سود برد.

فیلمی متفاوت از کره ی جنوبی

در دهه های اخیر شاهد موج فیلم ها و سریال های تاریخی کشور کره ی جنوبی بوده ایم اما شاید این فیلم یکی از نخستین آثاری است که به موضوع سیاست در این کشور می پردازد. سریال های تاریخی کره ی جنوبی در راستای موج کره ای به دنبال شناساندن فرهنگ کره به جهان بود.

فیلم هایی همچون «انگل»، «دلال» و ... نیز فیلم هایی محسوب می شدند که قصد داشتند مشکلات اجتماعی کره ی جنوبی را بیان کنند، فیلم هایی که فرمول خوبی برای حضور در فستیوال های جهانی فیلم و کسب افتخارات بود. فیلم هایی که منجر به دریافت نخستین نخل طلای کن برای « سونگ کانگ-هو» به ارمغان آورد.

اما در این فیلم خبری از این موضوعات نیست و کارگردان روی موضوعی سیاسی به نام انتخابات و رقابت کاندیداها تمرکز کرده است تا وجه دیگری از فرهنگ کره ی جنوبی را برای مخاطب آشکار کند.

«پادشاه ساز» را چطور ببینیم؟

این درام سیاسی و تاریخی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها