فیلم دلال

Broker 2022
7.1/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم دلال

داستان فیلم دلال 2022 درمورد سانگ هیون به همراه دوستش یک تجارت غیرقانونی فروش بچه دارند، آنها بچه هایی که در کلیسا رها می شوند را برمی دارند و می فروشند. اما زمانی که یکی از مادرانی که فرزندش را رها کرده بود، باز می گردد اوضاع بهم می ریزد و...

درباره فیلم دلال

«دلال»؛ بازگشت موج کره ای با نقد پدیده ای اجتماعی

فیلم «دلال» با عنوان اصلی (Broker) که به «واسطه» نیز ترجمه شده است، درامی با سویه های اجتماعی است که پدیده ی «جعبه ی نوزاد» و سوءاستفاده از آن را در کره ی جنوبی به تصویر کشیده است.

هیروکازو کورئیدا، کارگردان و فیلمنامه نویس ژاپنی، کارگردان این اثر است و بازیگرانی همچون سونگ کانگ-هو، آی یو، بائه دونا و گانگ دونگ-وون در این اثر ایفای نقش می کنند.

این اثر برای نخستین بار در سال 2022 در جشنواره ی فیلم کن اکران شد و نخل طلای بهترین بازیگر مرد را برای سونگ کانگ-هو به ارمغان آورد، بازیگری که پیش از آن با بازی در فیلم پارازیت(انگل) به شهرت جهانی دست یافته بود. این نخستین بار در تاریخ سینمای کره ی جنوبی بود که بازیگری توانست نخل طلای کن را از آن خود کند.

این فیلم دو ساعت و 10 دقیقه ای محصول کره ی جنوبی است و پس از اکران توانست پانزده میلیون دلار در جهان فروش داشته باشد.

جعبه ی نوزاد در کره ی جنوبی و ژاپن

پدیده ی فرزندخواندگی و پذیرفتن سرپرستی کودکان بی سرپرست یا بد سرپرست از جمله رسومی است که در آسیای شرقی خصوصا در ژاپن و کره ی جنوبی عملی بدیمن محسوب می شود زیرا آن را موجب بدنامی خانواده ها می دانند. به همین دلیل در گذشته نه چندان دور چنین فرزندانی برای تعیین قیم و سرپرست به خارج از کشور ارسال می شدند. اخیرا با تغییر این قانون مشکلاتی بروز پیدا کرده است که موجب شده است سالانه صدها کودک در خیابان ها رها شوند.

از جمله اقداماتی که مسیحیان ساکن شرق آسیا برای مبارزه با این وضعیت انجام دادند، ایجاد مکان هایی در نزدیکی کلیساها با عنوان «جعبع ی نوزاد» بود. جعبه هایی که این فرصت را در اختیار خانواده هایی قرار می داد که فرزندان خود را نمی خواستند.

هیروکازو کورئیدا، کارگردان فیلم «دلال»، که از کارگردانان جوان ژاپن محسوب می شود پس از بررسی پدیده ی «جعبه ی نوزاد» در ژاپن و کره ی جنوبی تصمیم گرفت فیلمی درباره ی این اثر بسازد.

نگاهی کوتاه به داستان فیلم «دلال»

سانگ-هیون صاحب یک خشکشویی است و به صورت داوطلبانه در کلیسای نزدیک خانه اش فعالیت می کند، محلی که از قضا دوستش دانگ-سو نیز در آنجا کار می کند. آنها با سوء استفاده از «جعبه ی نوزاد» یک کسب و کار غیرقانونی راه می اندازند. سانگ-هیون گه گاه بچه هایی را می دزدد که در جعبه های نوزاد کلیسا قرار می گیرند و گزارش آنها را نیز از دوربین های مدار بسته پاک می کند تا مشخص نباشد که اصلا بچه ای در جعبه قرار گرفته است.

آنها پس از سرقت، بچه ها را در بازار سیاه داد و ستد می کنند. اما یک مادر جوان که از گذاشتن بچه اش در جعبه پشیمان شده به کلیسا مراجعه می کند و آنجاست که متوجه فعالیت های این دو نفر می شود. او تصمیم می گیرد با آنها در سفری جاده ای همراه شود تا بتواند با والدین احتمالی بچه اش صحبت کند. در همین حین دو کارآگاه نیز به دنبال آنها هستند و حرکات آنها را زیر نظر دارند.

ماجرای «هالیو» و موج کره ای

«هالیو» واژه ای است که در چند دهه ی اخیر جعل شده است و به گسترش فرهنگ کره ای در سراسر جهان اشاره دارد. کره ی جنوبی با ساخت سریال های تاریخی و در ادامه آهنگ های گروه «کی پاپ» توانست به سرعت در کشورهای دیگر نفوذ فرهنگی داشته باشد.

در حوزه ی فیلم نیز با فیلم هایی همچون «انگل» و سریالی همچون «بازی مرکب» توانست این موج را گسترش دهد، به طوری که فرهنگ کره ای هم اکنون بیش از صد میلیون طرفدار در سراسر جهان دارد.

این نشان از رشد قدرت نرم کره ی جنوبی در گسترش فرهنگ و از سوی دیگر بازده ی مالی آن دارد زیرا پیش بینی شده است در سال 2025 نزدیک به 25 میلیون گردشگر از این کشور بازدید کنند که تحولی در بازار این کشور محسوب می شود.

«دلال» را چطور ببینیم؟

این درام اجتماعی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها