فیلم در برابر یخ

Against the ice 2022
6.5/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم در برابر یخ

دو کاوشگر پس از اینکه در سفری در دانمارک در گرینلند پوشیده از یخ رها شدند، برای زنده ماندن می جنگند.

درباره فیلم در برابر یخ

«در برابر یخ»؛ روایت کاشفان واقعی گرینلند

«در برابر یخ» درامی تاریخی و ماجراجویانه ی درباره ی دو پژوهشگر و سیاحی است که برای اثبات تعلق گرینلند به دانمارک و تکذیب ادعای ایالات متحده مبنی بر دو تکه بودن این سرزمین، نزدیک به 1100 روز را در سرزمین های همیشه یخبندان گرینلند سپری کردند.

این فیلم تاریخی محصول دانمارک و ایسلند است و تمامی صحنه های آن در ایسلند و گرینلند فیلمبرداری شده است. بازیگران و عوامل فیلم در سال 2021 انتخاب شدند و در یک فرآیند یکساله فیلم ساخته شد. در این فیلم بازیگران مشهوری همچون «نیکلای کاستر والدو» و «جو والدو» در آن ایفای نقش کرده اند.

«در برابر یخ» برای نخستین بار در سال 2022 در هفتاد و دومین جشنواره ی فیلم برلین اکران شد و بازتاب های مختلفی داشت.

گرینلند دقیقا کجایی؟

احتمالا سوالی در ذهن مخاطب کمتر آشنا به نقشه ی جغرافیایی ایجاد شده است: حالا اصلا گرینلند در کجای این عالم قرار دارد که محل مناقشه ی ایالات متحده و دانمارک بوده است؟

گرینلند جزیره ای است که در آب های اقیانوس منجمد شمالی و در نزدیکی کانادا قرار گرفته است. این جزیره از نظر جمعیت از کم تراکم ترین سرزمین های جهان است زیرا به دلیل سرما و یخبندان دایمی جمعیت اندکی دارد. این کشور از بخشی از پادشاهی کشور دانمارک است و از نظر استراتژیک بسیار مهم محسوب می شود زیرا در سال 2018 آمریکا موفق شد برای جلوگیری از نفوذ چین، سامانه ی موشکی در این جزیره قرار دهد.

نگاهی کوتاه به داستان «در برابر یخ»

این فیلم یک داستان تاریخی است که حوادث آن در فاصله ی سال های 1909 تا 1912 رخ داده است. کاپیتان میکلسن برای نقض ادعای ایالات متحده مبنی بر اینکه گرینلند دو جزیره ی مجزاست، برای سه سال در سرزمین های یخ زده راهپیمایی می کند تا اثبات کند که این جزیره یکپارچه است.

روایت فیلم تماما در برف و یخ، سورتمه سواری، زندگی با سگ های قطبی، ترس و تعلیق، تنهایی، خرس های قطبی و نجات برای بقا یپری می شود. این امر موجب می شود تا هر لحظه بیننده با صحنه های جدیدی مواجه شود و طبیعت بکر سرزمین های گرینلند را در ذهن مجسم کند.

پس از اثبات حقانیت، کاپیتان میکلسن و همراهش به سمت کشتی حرکت می کنند اما مسیر بازگشت بر خلاف تصور بسیار پیچیده و خطرناک می شود.

هنرپیشه ی وطن پرست و نویسنده

نیکلای کاستر و والدو، هنرپیشه ی دانمارکی، که پیشتر به دلیل ایفای نقش «جیمی لنیستر» در سریال «بازی تاج و تخت» در میان اهالی سینما شناخته شده بود. او که اصالتا دانمارکی است و همسرش اهل گرینلند است و همچون او به بازیگری مشغول است. پدر همسرش نیز در گذشته عضو پارلمان گرینلند بوده است.

او فردی اهل خانواده و در عین حال بسیار وطن پرست است و فیلمنامه ی «در برابر یخ» را بر اساس کتاب کاشف گرینلند، اجنار میکلسن، نوشته است. همچنین در نقش شخصیت اصلی داستان بسیار خوب درخشیده است و توانسته است نظر منتقدان را به خود جلب کند.

نکاتی درباره ی «در برابر یخ»

  • پیتر فلینت، کارگردان این اثر کارگردان تقریبا 60 ساله ای است که در کارنامه ی هنری او بیش از 16 اثر دیده می شود.
  • فیلم در برابر یخ تولید مشترک دو کمپانی نیوزیلندی است. کارگردان و تهیه کننده، بالتاسار در این اثر تلاش کردند فیلم را با کمترین استفاده از نماهای سرسبز بسازند، از این رو تقریبا تمامی صحنه ها در طبیعت فیلمبرداری شده است.
  • به گفته کاستر-والدو، زمانی آن ها در جریان طوفانی، بر روی یخچالی طبیعی در ایسلند گیر افتاده بودند و بازیگران و عوامل فیلم عملا طوفان یخ را تجربه کردند.
  • صحنه ی مربوط به جدال والدو با خرس قطبی توسط یک بدلکار و قهرمان سنگین وزن جودو و استفاده از جلوه های ویژه فیلمبرداری شد. فلینت قصد داشت با این صحنه را فیلم برداری کند.

«در برابر یخ» را چطور ببینیم؟

این فیلم هیجان انگیز را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها