فیلم جولی و جولیا

Julie & Julia 2009
7.0/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم جولی و جولیا

یک تلفنچی جوان نیویورکی به نام جولی پاول که از شغلش راضی نیست، تصمیم می گیرد که در طول یک سال، همه غذاهای کتاب آشپزی جولیا چایلد را درست کند و با راه اندازی یک وبلاگ، تجربیات خود را در این زمینه با مخاطبان به اشتراک بگذارد و...

درباره فیلم جولی و جولیا

«جولی و جولیا»؛ روایت رستگاری با هنر آشپزی

تصور اینکه فیلمی با موضوع آشپزی بتواند نامزد 71 جایزه‌ی بین‌المللی (از جمله جایزه اسکار) شود و 24 جایزه را از آن خود کند، در نگاه اول کمی رویایی و دور از انتظار به نظر می‌رسد. اما «جولی و جولیا» فیلمی در ژانر کمدی توانست به این موفقیت نائل شود و به گفته‌ی منتقدان در ردیف فیلم‌های کلاسیک قرار گیرد.

شاید جزو آن دسته از آدم‌هایی باشید که میانه‌ی خوبی با آشپزی نداشته باشید اما گاهی اوقات هنر آشپزی روشی برای نجات و رهایی است و در فیلم «جولی و جولیا» دقیقا همین اتفاق رخ می‌دهد.

فیلم «جولی و جولیا» محصول کلمبیا پیکچرز و دو استودیوی دیگر فیلم‌سازی است. هزینه‌ی ساخت آن نزدیک به 40 میلیون دلار بود و نزدیک به 130 میلیون دلار فروش داشته است.

مبارزه‌ی دو زن برای زندگی بهتر

فیلم «جولی و جولیا» موفیقت دو زن را به تصویر می‌کشد؛ زنی در فرانسه‌ی بعد از جنگ جهانی دوم به نام جولیا چایلد (با بازی مریل استریپ) برای فرار از روزمرگی‌ها، یاس و ناامیدی جهان پس از جنگ به سمت یادگیری غذاهای فرانسوی سوق پیدا می‌کند و کتاب آشپزی به سبک فرانسوی را برای آمریکایی‌ها می‌نویسد.

از سوی دیگر با زنی(با بازی امی آدامز) در اوایل هزاره‌ی سوم (سال 2002) مواجه هستیم که سودای نویسندگی دارد و برای فرار از شرایط سخت زندگی (زندگی در طبقه‌ی بالای یک پیتزا فروشی) تصمیم می‌گیرد 524 غذای جولیا چایلد را در یکسال آشپزی کند و تجربیاتش را در وبلاگش به اشتراک بگذارد. ‌

این فیلم روایت داستان این دو زن است که در دو زمان و شرایط متفاوت تلاش کردند از طریق اشتیاق و پشتکار زندگی خود را از نو بسازند. این فیلم آخرین کار نورا افرون، فیلم‌نامه‌نویس و کارگردانانی بود که با فیلم‌های زن محور و داستان‌های دوگانه موازی، به شهرت رسیده بود.

نورا افرون: فیلمنامه‌نویسی فمنیست

موفقیت فیلم «جولی و جولیا» در کنار حضور بازیگران سرشناس مدیون فیلم‌نامه‌نویس و کارگردانی به نام نورا افرون است. او که سودای فیلم‌نامه‌نویسی و کارگردانی را داشت در سیزده فیلم در مقام کارگردان یا فیلم‌نامه‌نویس حضور داشت و فیلم «جولی و جولیا» آخرین فیلم او پیش از مرگش بود. ‌

فیلم «جولی و جولیا» بر اساس دو کتاب ساخته شده است. کتاب اول اتوبیوگرافی «جولیا چایلد» است تحت عنوان «زندگی من در فرانسه» که روایتگر زندگی او در فرانسه‌ی بعد از جنگ دوم جهانی است؛ فرانسه‌ای غرق در ناامیدی و سرگردانی و دلمردگی. این زن با کتابش، آشپزی سبک فرانسوی را به آمریکایی‌ها آموخت و نقش بزرگی در ذائقه آنها داشت.

کتاب دوم نیز خاطرات زنی به نام جولی پاول است که تجربیاتش از آشپزی به سبک خانم چایلد را در وبلاگش نوشت. گرچه در ابتدا بازدید چندانی نداشت اما با ممارست و به کار گرفتن شگردهای نویسندگی در وبلاگش شمار بازدیدکنندگانش افزایش یافت و در پایان نیز با پیشنهاد ناشری تمام خاطرات وبلاگش را در قالب یک کتاب منتشر کرد.

لحظات مفرح با تماشای آشپزی

فیلم «جولی و جولیا» لوکیشن‌های چندانی برای فیلمبرداری ندارد اما درخشش دو بازیگر آن «مریل استریپ» و «امی آدامز» نقش مهمی در محبوبیت این فیلم داشت. این دو بازیگر پیش از این نیز در فیلم «شک» با یکدیگر همبازی بودند و این تجربه‌ی مشترک به آنها در فیلم «جولی و جولیا» کمک بسیاری کرد.

هر دو داستان فیلم «جولی و جولیا» به خوبی در کنار هم روایت می‌شوند و فیلم مملو از صحنه‌های خنده‌دار و مهیج برای مخاطبان است. برخی منتقدان معتقدند که «مریل استریپ» در این فیلم یکی‌ از بهترین بازی‌هایش را انجام داده است و حتی بسیاری از مخاطبان را به فکر این هوس انداخته تا کمی از غذاهای حاضری فاصله بگیرند و به سمت هنر آشپزی بروند. ‌

«جولی و جولیا» را چطور ببینیم؟

این درام کمدی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها