فیلم شهر شکسته

Broken City 2013
6.1/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم شهر شکسته

شهر ویران؛ فیلمی در سبک نئو-نوآر جنایی مهیج به کارگردانی آلن هیوز و بازی مارک والبرگ و راسل کرو است. در شهری مملو از بی عدالتی، پلیس سابق «بیلی تاگارت» به دنبال تسویه حساب و انتقام از قدرتمند ترین فرد شهر، شهردار «نیکلاس هاستتلر» است…

درباره فیلم شهر شکسته

«شهر شکسته»؛ شهری که روی انگشت یک نفر می‌چرخد

فیلم «شهر شکسته» که به «شهر ویران» نیز ترجمه شده است، درامی جنایی و سیاسی درباره‌ی فساد سیستماتیک در شهری همچون نیویورک است و کارگاهی که در بحبوحه‌ی انتخابات شهری با پی‌بردن به پشت‌پرده‌ی رازی از قدرتمندترین چهره‌ی شهر انتقام بگیرد.

فیلم «شهر شکسته» محصول سال 2013 است که با بودجه‌ی تقریبی 35 میلیون دلار ساخته شد. کارگردان این فیلم «آلن هیوز» است که نخستین تجربه‌ی فیلم‌سازی مستقل او محسوب می‌شود زیرا پیش از آن همیشه در کنار برادرش «آلبرت هیوز» فیلمسازی می‌کرد و «تهدیدی برای جامعه» از آثار درخشان این دو برادر محسوب می‌شود.

حضور بهترین بازیگران هالیوود در این فیلم از «راسل کرو» گرفته تا «مارک والبرگ» و «کاترین زتا جونز» نوید فیلمی تمام عیار را می‌دهد زیرا هر سه بازیگر همواره در گیشه موفق بوده‌اند و جوایز اسکار را در کارنامه‌ی خود دارند. نقش «راسل کرو» در فیلم «گلادیاتور» همچنان برای بسیاری از علاقه‌مندان به سینما فراموش‌نشدنی است یا نقش «مارک والبرگ» در فیلم «قاچاق».

وقتی پای چهار میلیارد دلار در میان است‌ ‌

ماجرای فیلم «شهر شکسته» درباره‌ی کاراگاهی است که سالها پیش در پرونده‌ای به قتل محکوم شد و مجبور شد از ادراه‌ی پلیس خارج شود. «بیلی» با بازی «مارک والبرگ» از سر احساس گناه یا دلبستگی، مراقبت از خواهر مقتول را بر عهده گرفته که قرار است، خواهری که حرفه بازیگری را دنبال کند و از قضا در این حوزه آتیه خوبی هم دارد.

در این میان، پیرنگ داستان به انتخاب شهردار جدید شهر نیویورک اختصاص دارد. شهردار شهر با بازی «راسل کرو» درگیر رقابتی تنگاتنگ است تا برای بار دوم به کاخ شهرداری برود. او که در جریان انتخابات به همسرش ظنین شده است از «بیلی» درخواست می‌کند در ازای 50 هزار دلار همسرش را زیرنظر بگیرد تا ببیند آیا همسرش با مدیر ستاد تبلیغاتی رقیبش در ارتباط است یا نه.

«بیلی» در این بررسی پرونده متوجه می‌شود ماجرای استعفای او از اداره‌ی پلیس به قراردادی چهارمیلیارد دلاری مرتبط بوده است و اینجاست که تصمیم می‌گیرد انتقامش را اجرایی کند.

ایده‌ی اصلی فیلم «شهر شکسته» فساد سیستماتیک در قدرت و تلاش برای پنهان کردن آنهاست. این فیلم به طور ضمنی بیان می‌کند که هر کارمند بلندپایه‌ای بی‌خود و بی‌جهت در منصب خود قرار نگرفته است و به آدم مهمی مرتبط است و زمام او به دست آن فرد قرار دارد. کارگردان در سراسر فیلم به دنبال آن است که نشان دهد شهر بزرگی همچون نیویورک در دست عده‌ای قدرتمند است که قوانین شهری را در دست دارند. از این نظر انتخاب این سوژه از سوی کارگردان اقدام جسارت آمیزی محسوب می‌شود که زبان به انتقاد از چنین شرایطی گشوده است.

شخصیت شهردار نیکلاس‌ هاستتلر با بازی «راسل کرو» نیز راوی این حقیقت است و به مخاطب نشان می‌دهد که زمام تمام شهر در مشت اوست و در بزنگاه‌های حساس افرادی را که ممکن است منافعش را به خطر بیاندازند از سر راه بر می‌دارد.

«آلن هیوز» در سرتاسر فیلم تلاش می‌کند پیرنگ داستانی را طوری پیش ببرد که به مخاطب وانمود کند افشاگری بزرگی در انتظار است، یک پیچش داستانی یا رازی که باعث خواهد شد دهانمان از تعجب باز بماند. اما منتقدان درباره‌ی موفقیت کارگردان در این زمینه تردیدهایی وارد کرده‌اند و نظرات متفاوتی درباره‌ی فیلم عنوان کرده‌اند.

حاشیه فیلم

«مارک والبرگ» در کنار بازیگری از تهیه‌کنندگان فیلم نیز محسوب می‌شود. او نقش «بیلی» را به «مایکل فاسبندر» پیشنهاد داده بود که پس از نپذیرفتن او تصمیم گرفت خودش این نقش را بازی کند.

«شهر شکسته» را چطور ببینیم؟

این فیلم جنایی و سیاسی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها