فیلم من زلاتان هستم

I Am Zlatan 2021
6.3/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم من زلاتان هستم

زلاتان ابراهیموویچ، متولد سوئد و فرزند دو مهاجر بالکانی است. او پس از سپری کردن دوران کودکی سخت خود، به مدت چند دهه تبدیل به قهرمان فوتبال سوئد می شود.

درباره فیلم من زلاتان هستم

«من زلاتان هستم»؛ تماشای راز موفقیت فوتبالیست سوئدی روی پرده ی سینما

«من زلاتان هستم» درامی ورزشی است که زندگی زلاتان ابراهیموویچ، بازیکن سرشناس دنیای فوتبال، را روایت می کند. فوتبالیستی که برای رسیدن به جایگاه جهانی سختی های بسیاری را تجربه کرده و در این مسیر مرارت های بسیاری را از سر گذرانده است.

«من زلاتان هستم» بر اساس رمانی با همین عنوان ساخته شده است. در سال 2017 اعلام شد که چنین فیلمی ساخته خواهد شد که سرانجام در سال 2021 اکران عمومی شد و برای نخستین بار در سوئد، زادگاه ابراهیموویچ، به ریو پرده ی سینما رفت.

این فیلم محصول شرکت های فیلم سازی سوئد، دانمارک و هلند است و کارگردان آن «ینس شوگرن» است. «من زلاتان هستم» پس از اکران توانست نزدیک به دو میلون و دویست هزار دلار در جهان فروش داشته باشد.

کتابی که رکود فروش را شکست

کتاب «من زلاتان هستم» نوشته ی دیوید لاگرکرانس برای نخستین بار در سال 2011 به زبان سوئدی منتشر شد و در یک روز 100 هزار نسخه از آن در سوئد به فروش رفت. بر اساس آمار ارایه شده این کتاب موفقیت فوق العاده ای داشت به طوری که تا سال 2017، 800 هزار نسخه از آن در سوئد به فروش رسید. همزمان نیز کتاب به زبان های دیگری ترجمه شد.

این آمار فروش برای این کتاب بسیار خیره کننده محسوب می شود به طوری که در پایان چاپ دوم نزدیک به 20 میلیون کرون فروش داشت و بر اساس قرارداد میان ناشر و مولف، 30 درصد از حق تالیف کتاب بین ابراهیموویچ و نویسنده ای دیگر تقسیم شد و به هر کدام شش میلیون کرون رسید.

اما کتاب حاشیه هایی هم به همراه داشت که پاسخ به برخی اتهاماتی بود که زلاتان به برخی از شخصیت های ورزشی کشور سوئد وارد کرده بود و باید به آنها پاسخ می داد.

کنترل خشم؛ راز موفقیت زلاتان

فیلم «من زلاتان هستم» چند نفر به ایفای نقش زلاتان در سالهای مختلف زندگی او می پردازند. «دومینیک اندرسون» نقش زلاتان یازده ساله را بازی می کند؛ کودکی سرکش و عصیانگر که نه در مدرسه سر به راه است و نه در زمین بازی. البته این رفتار بی دلیل هم نیست. زلاتان مشکلات خانوادگی داشت و اغلب اوقات هم تنها بود زیرا پدر و مادرش از هم جدا شده بودند. پدرش همیشه افسرده و الکلی بود و مادرش هم ارتباط عاطفی نزدیک و عمیقی با او نداشت.

«گرانیت روشیتی» نقش هفده سالگی زلاتان را بازی می کند. این ایام برای او بسیار سرنوشت ساز بود؛ زلاتان برای ادامه ی فوتبال باید تصمیم گیری می کرد و از این رو بسیار در شرایط حساسی بسر می برد. او در بیست سالگی به آژاکس پیوست؛ جایی که باید با کنایه های نژادپرستانه ای مثل «مهاجر تنبل» کنار می آمد. اما درخشش او در این تیم او را به اوج رساند و توانست به یکی از قله های فوتبال اروپا یعنی یوونتوس نقل مکان کند.

این فیلم در کنار نمایش زندگی سخت و پر مشقت زلاتان برای بسیاری از نوجوانان و جوانان نیز آموزنده است. نس شوگرن، کارگردان فیلم، تلاش کرده است نشان دهد در صورتی که خشم درونی افراد کنترل شود و در مسیر درستی قرار گیرد، آنها می توانند این خشم را به یک فرصت برای زندگی بهتر تبدیل کنند و با دستیابی به موفقیت از خشم درونی خود انتقام بگیرند.

نقدهایی بر فیلم «من زلاتان هستم»

افرادی که این شخصیت فوتبالی را در طول ایام بازی دنبال کرده بودند، از تماشای فیلم چندان رضایت نداشتند زیرا به نظر آنها این فیلم نشان دهنده ی این نیست که چرا زلاتان توانسته است زلاتان شود و جایگاه اسطوره ای در فوتبال پیدا کند و جزو پنج بازیکن نسخت دنیا قرار گیرد.

البته این انتقاد به دلیل آن است که درون فیلم با کات های زیادی مواجه می شویم و حتی برخی اوقات ببیننده احساس می ند داستان پیوستگی لازم را ندارد. اما در کل این فیلم چشم اندازی از زندگی این فوتبالیست بزرگ را به تصویر کشده است.

«من زلاتان هستم» را چطور ببینیم؟

این مستند ورزشی درباره ی یکی از اسطوره های دنیا فوتبال را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها