فیلم رای نهایی

Swing Vote 2008
6.1/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال
کارگردان:

داستان فیلم رای نهایی

باد جانسون نه فقط هیچ انتظاری از زندگی ندارد، بلکه تمامی احساس و علاقه اش را نیز از دست داده است. او به تنها چیزی که بها می دهد دخترش مالی است که با وی زندگی می کند. تا اینکه در پی حوادثی ناخواسته، مشخص می شود که …

درباره فیلم رای نهایی

‌رای نهایی‌؛ جنجال بر سر بدست آوردن یک رای

فیلم ‌رای نهایی‌ که به ‌رای معلق‌ و ‌رای‌دهندگان مردد‌ نیز ترجمه شده است، درامی است در ژانر کمدی با موضوع انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تلاش دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات برای اخذ رای یک شهروند. ‌

‌جاشوا مایکل استرن‌ کارگردان این اثر با همکاری سه کمپانی سینمایی آمریکا این فیلم را با بودجه‌ی تقریبی 21 میلیون دلار ساخته است و بازیگرانی همچون کوین کاستنر، و پائولا پاتون در آن حضور دارند. این فیلم دو ساعته در سال 2008 ساخته شد و تمامی تصویربرداری‌های آن در شهر آلبوکرکی (همان شهر معروف در سریال ‌افسارگسیخته‌) فیلمبرداری شده است.

شوخی با برگزاری انتخابات در آمریکا

شوخی با موضوع مهم و جنجال برانگیزی همچون انتخابات در نظام سیاسی آمریکا مقوله‌ای است که کمتر کارگردانی به سراغ آن می‌رود و نمونه‌ی متاخر آن نیز فیلم ‌سرسخت‌ است که در سال 2020 اکران شد. در گذشته نیز ‌رنگ‌های اصلی‌، ‌انتخابات‌ و ‌نیمه‌ی ماه مارس‌ در سال 1998، 1999 و 2011 درباره‌ی این موضوع ساخته شده است.

از ویژگی‌های این فیلم شوخی با موضوع انتخابات است که اهمیت آن را دو چندان می‌کند. شاید از ابتدای تاریخ سینما تا به امروز، اهمیت رای یک فرد‌ در انتخابات چنین برجسته نشده باشد اما این فیلم با داستانی گیرا در پی روایت چنین موضوعی است.

فضای فیلم فانتزی و لحن بازیگران سرشار از شوخی و بذله‌گویی است اما فیلم قصد دارد ورای این شوخی‌ها و صحنه‌های کمدی واقعیت دیگری را به تصویر بکشد که همانا شرکت در انتخابات و رای دادن به کاندیداهاست.

رای سرنوشت‌ساز انتخابات

فیلم روایت زندگی مردی است به نام ‌باد‌ که فارغ از دغدغه‌های زندگی روزمره برای خود زندگی می‌کند و بیشتر وقتش را با تفریح و سرگرمی سپری می‌کند. ‌باد‌ هیچ ارزشی برای شرکت در انتخابات قائل نیست و همراه دخترش ‌مولی‌ زندگی آرامی دارد. او در زندگی‌اش فقط به دخترش اعتماد دارد و نسبت به باقی مسائل بی‌اعتناست.

ناگهان در فیلم می‌بینیم که زمان انتخابات ریاست جمهوری فرا رسیده و دختر به پدرش اصرار می‌کند تا در انتخابات شرکت کند اما پدرش راضی به انجام این کار نیست و بهانه‌اش هم این است که شرکت کردن یا نکردن در انتخابات فایده‌ای ندارد و بگذارید هر کس را می‌خواهند انتخاب کنند. به رغم بی‌اعتنایی پدر، دخترش تصمیم می‌گیرد نام او را برای شرکت در انتخابات ثبت‌نام کند اما در میانه‌ی این کار برق‌ها می‌رود و رای ‌باد‌ ثبت نمی‌شود و به قول معروف لنگ در هوا می‌ماند.

پس از پایان انتخابات و شمارش آرا، اتفاق نادر و عجیبی رخ می‌دهد و آن اینکه هر دو کاندیدا رای یکسانی بدست می‌آورند و رای ‌باد‌ که ثبت نشده است حکم کیمیا را پیدا می‌کند. مسئولان برگزاری انتخابات به خانه‌ی ‌باد‌ مراجعه می‌کنند و جریان را می‌گویند اما او می‌گوید که علاقه‌ای به شرکت در انتخابات ندارد اما به او می‌گویند که به دلیل شرکت در انتخابات باید رای خود را نهایی کند. به دلیل قطعی برق در شهر، ‌باد‌ دو هفته فرصت دارد تا نظر قطعی خود را اعلام کند. در اینجاست که فیلم ‌رای نهایی‌ وارد مرحله‌ی جدیدی می‌شود. ‌

عبور از خط قرمزها برای بدست آوردن یک رای

کارگردان در این بخش از فیلم اقدام بسیار جالبی برای نشان دادن اهمیت رای کاندیداها انجام می‌‌دهد. در فیلم شاهد آن هستیم که دو حزب ‌جمهوری‌خواه‌ و ‌دموکرات‌ تمام توان و تلاش خود را به کار می‌گیرند تا این رای را بدست آورند. هر یک از دو کاندیدا سعی می کنند نظر ‌باد‌ را به خود جلب کرده تا رای خود را به نفع آنها به صندوق بریزد.

ابتدا او را تطمیع می‌کنند، وعده‌های مالی و غیر‌مالی می‌دهند و حتی پا را فراتر از اینها می‌گذارند و از خط قرمزها هم عبور می‌کنند و در وعده‌های انتخاباتی خود برخلاف اصول و روش‌های مرسوم این دو حزب اقدام می‌کنند.

برای مثال، کاندیدای جمهوری‌خواه برخلاف سنت محافظه‌کارانه وعده‌ی قانونی شدن ‌سقط جنین‌ را می‌‌دهد و نماینده‌ی حزب دمکرات هم وعده‌ی ‌غیر قانونی شدن ازدواج همجنس‌گرایان‌ را اعلام می‌کند. همه‌ی این کارها برای بدست آوردن آن یک رای است؛ همان فرد فراموش‌شده و معمولی در شهری دورافتاده در جنوب آمریکا. ‌

‌رای نهایی‌ را چطور ببینیم؟

این کمدی سیاسی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها