فیلم تکاپو

Hustle 2022
7.3/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم تکاپو

یک کارفرمای ناموفق استعدادیابی در زمینه بسکتبال در سفری به اسپانیا به یک بازیکن خارق‌العاده خیابانی با گذشته‌ای آشفته روبرو شده و این شانس را فرصتی دوباره برای بازگشت به لیگ ان‌بی‌ای می‌بیند که…

درباره فیلم تکاپو

«تکاپو»؛ داستان قهرمانی اما به روایتی دیگر

فیلم «تکاپو» درامی است ورزشی و کمدی که زندگی یک استعدادیاب ورزشی و یک بسکتبالیست آماتور را روایت می کند، دو مردی که اهداف یکسانی را دنبال می کنند؛ یک استعدادیاب ورزشی که به دنبال بازگشت مجدد به لیگ برتر بسکتبال جهان (NBA) است و یک ورزشکار آماتور در پی رسیدن به قله های افتخار.

«جرمیا زاگار» کارگردان این فیلم است که از سال 2008 و با ساخت مستند وارد عرصه ی سینما شد و تاکنون در فیلم های بسیاری مشارکت داشته است. از نکات قابل توجه فیلم حضور «آدام ساندلر»، کمدین مشهور هالیوود، و «خوان آلبرتو» ملقب به «خوانچو» بازیگر سرشناس بسکتبال، در میان بازیگران است.

«تکاپو» درامی دو ساعته است که در ژوئن سال 2022 در تعدادی از سینماهای آمریکا اکران شد و پس از آن از طریق شبکه ی نتفلیکس در شبکه ی خانگی به نمایش در آمد.

داستان قهرمانی اما به روایتی دیگر

ساخت فیلم ورزشی به دلیل نداشتن قصه و یا استفاده از سوژه ها و کلیشه های تکراری معمولا مورد توجه مخاطبان قرار نمی گیرد و به دلیل هزینه های زیاد تهیه کنندگان بزرگ نیز زیر بار ساخت چنین آثاری نمی روند. آثاری که معمولا شخصیت اصلی داستان مرارت ها و سختی های بسیاری را برای رسیدن به هدف دنبال می کند. اما فیلم «تکاپو» توانسته است تماشاگران متفاوتی را با خود همراه کند که دلیل آن استفاده از چاشنی طنز در دیالوگ ها و حضور بازیگرانی چون «آدام سندلر» است.

این درام ورزشی همچون دیگر آثار این ژانر شعاری نیست بلکه الهام بخش است و داستانی قهرمانانه را روایت می کند. فیلم در پی نمایش واقعیت هاست، چیزهایی که در جهان واقعی و ورزش به وقوع می پیوندد و آدم هایی که درگیر مسائل مربوط به این جهان می شوند.

«استنلی» با بازی «آدام سندلر» سالها از عمر خود را در لیگ برتر بسکتبال آمریکا حضور داشته است با بحران کاری مواجه می شود و در سفرش به اسپانیا در شهر مادرید با بازیکنی مستعد به نام «بو کروز» برخورد می کند و تلاش می کند با آوردن او به ان بی ای افتخار گذشته ی خود را بدست آورد.

در ابتدا، «استنلی» صرفا به دنبال یک استعداد بسکتبالیست بود تا جایگاه خود را دوباره در تیم اش به دست آورد اما پس از آشنایی با «بو کروز» روابط آنها صمیمی شد و در ادامه تلاش کرد مانع تکرار اشتباهات این استعداد جوان شود. «استنلی» سابق بر آن مرتکب چنین اشتباهاتی شده بود و نشان آن یادگاری بود که روی دستش باقی مانده بود.

این فیلم به خوبی تاثیر خانواده در روند موفقیت قهرمانان را به تصویر می کشد و نمایش درستی از فضای پشت پرده ی ورزش را در قصه به جریان می اندازد.

نتفلیکس و فشار برای تغییر داستان

در نسخه ی ابتدایی فیلمنامه قرار بود بازیکن بسکتبال اصالتی چینی داشته باشد و مرد استعدادیاب او را در چین ملاقات کند. اما «آدام سندلر» در مصاحبه ای عنوان کرده بود که به دلیل فشار نتفلیکس که از تهیه کنندگان این فیلم بود، فیلمنامه تغییر کرد و محل فیلمبرداری از چین به اسپانیا منتقل شد.

این اقدام نشان می دهد که شبکه ی خانگی نتفلیکس تا چه اندازه از حضور در چین اجتناب می کند. چندی پیش مسئولان نتفلیکس اعلام کرده بودند که شبکه ی جهانی آنها در تمام جهان به جز فعالیت خواهد داشت و دلیل آن را استفاده مکرر کاربران چینی از وی پی ان و دیگر فیلترشکن ها اعلام کرده بودند.

انتقادان خوب از «تکاپو»

این فیلم پس از اکران بازخوردهای خوبی داشت و بسیاری آن را از بهترین های سال 2022 و حتی یکی از بهترین فیلم های ورزشی در یک دهه ی اخیر دانستند زیرا کارگردان توانسته بود به خوبی میان درام و ورزش ارتباط برقرار کند و یکی را در پای دیگری قربانی نکند.

نقش جدی «آدام سندلر» که بسیار متفاوت از دیگر نقش های او بود، نظر بسیاری از منتقدان را به خود جلب کرد.

«تکاپو» را چطور ببینیم؟

این درام ورزشی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

کارگردان
دیدگاه‌ها