فیلم فرار به سوی پیروزی

Escape to Victory 1981
6.6/10
7+ مناسب برای سن بالای 7 سال

داستان فیلم فرار به سوی پیروزی

در حالیکه اسرای متفقین در حال آماده شدن برای برگزاری یک مسابقه فوتبال با تیم ملی آلمان در پاریس اشغالی هستند، نیروی مقاومت فرانسه و افسرهای بریتانیایی در حال طرح ریزی نقشه ای برای فرار آنها هستند…

درباره فیلم فرار به سوی پیروزی

«فرار به سوی پیروزی»؛ وقتی فوتبال نماد مقاومت می‌شود

فیلم «فرار به سوی پیروزی» درامی ورزشی است که در میانه‌ی جنگ جهانی دوم رخ می‌دهد و موضوع آن برگزاری مسابقه‌ی فوتبال بین اسیران تیم متفقین و تیم ملی آلمان است. ‌

«فرار به سوی پیروزی» از ساخته‌های جان هیوستون، کارگردان سرشناس آمریکایی، است که در سال 1981 ساخته شد و شور و شوق را در میان اهالی فوتبال برانگیخت. همچنین ستارگانی همچون مایکل کین، سیلوستر استالونه و البته پله، اسطوره‌ی فوتبال جهان، در آن ایفای نقش می‌کنند.

این فیلم محصول انگلیس، آمریکا و ایتالیاست که تمام صحنه‌های آن در بوداپست مجارستان فیلمبرداری شده است.

داستانی برآمده از فوتبالیست‌های نانوا

داستان فیلم «فرار به سوی پیروزی» الهام گرفته شده از مسابقات فوتبال یک تیم اوکراینی در کیف اشغال شده از سوی متحدین است. بیشتر این بازیکنان قبل از اشغال کشور توسط آلمانی‌ها، در تیم دیناموکیف اوکراین فوتبال بازی می‌کرند و در ایام جنگ در یک نانوایی مشغول به کار شدند و همزمان تلاش کردند به فوتبال خود ادامه دهند.

آنها به لیگ یک اوکراین نیز راه یافتند و در برابر تیم‌های دولت دست‌نشانده‌ی آلمان عرض اندام می‌کنند و حتی توانستند در «مسابقه‌ی مرگ» تیم افسران نیروی هوایی آلمان را در دیداری شکست دهند. پس از این پیروزی تاریخی، گشتاپوی آلمان وارد میدان شد و برخی بازیکنان اوکراینی را دستگیر کرد و چهار تن از آنها را اعدام کرد.

این ماجرا دستمایه‌ی خوبی برای «میلیچویچ» و «یابلونسکی» بود تا دست به کار شوند و فیلمنامه‌ای معرکه برای این داستان برآمده از دل تاریخ روایت کنند.

میهن‌پرستی اوکراینی‌ها در بازی مرگ

اوکراینی‌ها از تبعات بازی مقابل افسران نازی آگاه بودند و به مرگ تهدید شده بودند. در نیمه‌ی اول نازی‌ها توانستند با کتک زدن دروازه‌بان و در حالی که هنوز گیج از خوردن مشت‌ها و لگدها بود، سه گل را وارد دروازه‌ی تیم اوکراینی کنند اما در استراحت بین دو نیمه بازیکنان اوکراینی هم قسم شدند تا این بازی را به تساوی بکشانند.

در ادامه بازی و به رغم تهدید بین دو نیمه در رختکن، غریزه رقابت کار خودش را کرد. اوکراینی‌ها بازی را به تساوی کشاندند و در نهایت توانستند 5 بر 3 تیم افسران نیروی هوایی آلمان را شکست دهند.

این مسابقه‌ نمادین، بی‌شک ماندگارترین تصویر میهن‌پرستی و مقاومت اوکراینی‌ها در برابر اشغالگران است. کشوری که در طول جنگ هشت تا ۱۰ میلیون نفر از شهروندانش جان باختند و گرسنگانش برای زنده ماندن پوست درخت و پهن گاو خوردند و در موزه جنگ جهانی دوم کشورشان دستگاهی به نمایش گذاشتند که نازی‌ها با آن استخوان آدم را خرد و به کود تبدیل می‌کردند.

بازی راکی و پله در کنار یکدیگر

فیلمنامه‌ی «فرار به سوی پیروزی» در سال ۱۹۴۱ رخ می‌دهد. زمانی که شماری از اسرای متفقین پیشنهاد افسران آلمانی برای یک بازی فوتبال میان متفقین و تیم ملی آلمان را می‌پذیرند. مسابقه قرار است در پاریس برگزار شود دهند.

«فرار به سوی پیروزی» ‌بهترین فیلم ورزشی با محوریت فوتبال است و صحنه‌های فراموش‌نشدنی در آن وجود دارد: صحنه گلِ برگردان پله در دقایق پایانی بازی و مهار پنالتی توسط سیلوستر استالونه.

البته فرار از کف استخر هم در نوع خود بی‌نظیر بود. حضور اسطوره‌ی فوتبال برزیل و جهان در این فیلم ‌مشهورترین فعالیت غیرورزشی پله بود و از آنجایی که فیلمنامه «فرار به سوی پیروزی» بر اساس حوادث واقعی نوشته شده بود، پله راضی شد تا در آن نقش آفرینی کند.

«فرار به سوی پیروزی» را چطور ببینیم؟

این درام جنگی و ورزشی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها