فیلم فینچ

Finch 2021
6.9/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم فینچ

یک مهندس رباتیک به نام فینچ که بعد از فرار از یک طوفان که بر اثر تغییرات اقلیمی بر روی زمین اتفاق افتاده است برای چندین سال در یک پناهگاه زیرزمینی زندگی میکند، برای مراقبت از سگش اقدام به ساخت یک ربات میکند…

درباره فیلم فینچ

«فینچ»؛ همزیستی ربات و انسان در دنیای پساآخرالزمانی

فیلم «فینچ» درامی است ماجراجویانه در ژانر علمی-تخیلی که به روایت بازمانده‌ای از انسان‌ها در دنیای پساآخرالزمانی می‌پردازد. این فیلم با بازی «تام هنکس» ستاره‌ی هالیوود قرار بود در سال 2020 اکران شود که به دلیل پاندمی کرونا اکران آن به تعویق افتاد و سرانجام با یکسال تاخیر در سال 2021 به روی پرده‌ی نقره‌ای رفت و مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

«میگل ساپوچنیک» کارگردان فیلم «فینچ» است و علاقه‌مندان به سینما نام او را در کارگردانی قسمت «نبرد حرامزاده‌ها» در سریال «تاج و تخت» به یاد دارند. او که در آن قسمت در سریال غوغا کرده بود، در این فیلم کمتر به سمت خشونت و صحنه‌های نبرد تن به تن رفته است و شاهد صحنه‌هایی به مراتب لطیف‌تر هستیم و به همزیستی میان انسان و ربات می‌رسیم. حتی برخی منتقدان معتقدند او با کارگردانی این فیلم سطح انتظارات مخاطبان را پایین آورده است.

فینچ و تلاش برای ساخت «وال‌ای» ثانی

شنیدن همزیستی میان انسان و ربات بسیاری از دوستداران پرده‌ی نقره‌ای را به یاد «وال‌ای» آن ربات دوست‌داشتنی می‌اندازد. رباتی وظیفه‌شناسی که موجب بازگشت مردم به زمین شد. برخلاف بسیاری از فیلم‌های آخرالزمانی که موضوع آن کشمکش و جدال و جنگ است، در فیلم «فینچ» شاهد بازمانده‌ای هستیم که به همراه سگش در مخفیگاهی به دور از تشعشعات و ذرات زندگی می‌کند.

در فیلم «فینچ»، شاهد آن هستیم که «فینچ واینبرگ» با بازی «تام هنکس» پس از عبور اشعه‌ی فرابنفش از لایه‌ی اوزون زمان زیادی ندارد. او در آزمایشگاهی در شرکت قدیمی خود به همراه سگش، گودیر، زندگی نسبتا راحتی دارد. با این حال او می‌داند که به دلیل بیماری‌های حاصل از تابش اشعه‌ی فرابنفش، مدت زیادی زنده نخواهد ماند.

بنابراین او تصمیم می‌گیرد رباتی اختراع کند تا پس از رفتن «فینچ» از گودیر مراقبت کند. در مراحل پایانی ساخت این ربات، یک طوفان شن رخ می‌دهد و این سه نفر مجبور می‌شوند پیش از آمادگی کامل ربات به جاده بزنند. این گروه به سمت غرب و آب و هوای امن‌تر حرکت می‌کنند و در همین حین، ربات معنای انسان بودن را می‌آموزد و فینچ هم بخشی از انسانیت خود را که در انزوا از دست داده بود، به یاد می‌آورد.

صحنه‌های ناب احساسات انسانی

مشاهده‌ی صحنه‌های انسانی شاید در فیلم‌های آخرالزمانی به حتم حلقه‌ی مفقوده محسوب می‌شود اما در عوض وجود احساس و حس انسانی لطیف چیزی است که در فیلم «فینچ» بشدت به چشم می‌خورد.

این فیلم داستانی سُنتی از بقا و دوستی است که در ژانر علمی- تخیلی و پسا‌آخرالزمانی روایت می‌شود. برای مثال ‌در این فیلم مخاطب نمی‌تواند از رابطه‌‌ی پدر و پسری میان رباتی با نام «جف» و «فینچ» چشم‌پوشی کنید. همه اینها به خاطر عملکرد پرشور و دوست داشتنی «تام هنکس» در مقام مردی است که می‌خواهد مطمئن شود بهترین دوستش زنده می‌ماند.

تام هنکس آرام و دوست‌داشتنی

به رغم برخی انتقادات به فیلمنامه درباره‌ی اینکه این فیلمنامه اصالت ندارد، اما «تام هنکس» به خوبی توانسته است با بازی منحصر به فرد خود جای این حفره را پُر کند.‌ تماشای «تام هنکس» در حال بازی در فیلمی با هزینه‌‌های سرسام آور بسیار زیبا است، او تنها شخصیت انسانی فیلمنامه و تمام داستان است و کل فیلم روی شانه‌های اوست. بنابراین او وظیفه دارد تماشاگران را مجذوب کند. حضور آرامش‌بخش همیشگی هنکس که تقریبا در تمام آثارش ردی از آن برجاست موجب شده تا او بتواند یک نفره از عهده‌ی این فیلم دو ساعته برآید به طوری که مخاطب بی‌وقفه او را تا پایان فیلم دبنال کند.

«فینچ» را چطور ببینیم؟

این درام ماجراجویانه‌ی سینمایی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها