فیلم یخ زده

Frozen 2010
6.2/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم یخ زده

سه اسکی باز روی تلکابین گیر می افتند. اکنون آن ها باید تصمیمات خطرناکی برای نجات جانشان بگیرند، یا اینکه همان بالا بمانند و از سرمای شدید بمیرند

درباره فیلم یخ زده

«یخ‌زده»؛

فیلم «یخ‌زده» که با عنوان «یخ‌زده‌ها» نیز ترجمه شده است درامی است ماجراجویانه و دلهره‌آور که روایت به دام افتادن سه دوست را در کوهستان به تصویر می‌کشد. روایت سه دوستی که‌ در کوهستانی در تله‌سی‌ژی به ارتفاع 50 فوت به دام می‌افتند و برای بقا و نجات خود با طبیعت مبارزه می‌کنند.

این فیلم آمریکایی محصول سال 2010 است و نویسنده و کارگردان آن «آدام گرین» است. این کارگردان 47 ساله‌ی آمریکایی در فیلم «یخ‌زده» تلاش کرده است اثری واقع‌گرا با موضوع مواجهه‌ی انسان با طبیعت به تصویر بکشد و تلاش انسان برای تسلیم نشدن در برابر عوامل طبیعی را نمایش دهد.

فیلم «یخ‌زده» در سال2010 توانست نامزد جایزه‌ی ساترن، جایزه‌ی بهترین فیلم ترسناک، شود و در مرحله‌ی پایانی موفق به دریافت این جایزه نشد. تاکنون فیلم‌هایی چون «سکوت بره‌ها»، «وکیل مدافع شیطان» و «دیگران» در میان برگزیدگان این جایزه قرار داشته‌اند.

انتظار معجزه از بالای تله‌سی‌یژ

داستان فیلم «یخ‌زده» درباره‌ی سه دانشجویی است که به پیست اسکی می‌روند و به دلیل نداشتن پول کافی به مسئول تله‌سی‌یژ رشوه می‌دهند و سوار آن می‌شوند. در میانه‌ی راه دستگاه دچار نقص فنی می‌شود و در اینجاست که با سرد شدن هوا و راه نیفتادن مجدد دستگاه آنها مجبور می‌شوند سرما و یخبندان را به جان بخرند و در انتظار معجزه‌ای برای نجات باشند.

با بغرنج شدن شرایط، یکی از دوستان تصمیم می‌گیرد از تله‌سی‌یژ به روی برف‌ها بپرد و با این اقدام نجات یابد. پس از سقوط، او دچار آسیب می‌شود و زانویش می‌شکند و تازه متوجه می‌شود که به دلیل مه‌آلودگی قادر به دیدن دسته‌ی گرگ‌های در کمین نشسته نبوده است. دوستانش که از بالا ناظر این وضعیت هستند دوچندان دچار وحشت می‌شوند.

یخبندان و تعلیق و هیجان!

«یخ‌زده» انباشته از تعلیق و هیجان است و از این نظر مخاطب تا پایان داستان در جستجوی این است که چگونه شخصیت‌های فیلم نجات می‌یابند.

هنگام تماشای فیلم، «آدام گرین» تلاش کرده است در سراسر فیلم حس تعلیق و هیجان را در مخاطب زنده نگه دارد. فیلم شخصیت‌های چندانی ندارد اما همان شخصیت‌های اندک به خوبی توسعه یافته‌اند و بازی آنها بسیار تامل‌برانگیز و واقع‌گرایانه است. از این نظر فیلمنامه‌ی داستان به خوبی نگاشته شده است و حفره‌ای در آن دیده نمی‌شود.

البته از منظری دیگر هم می‌توان به فیلم نگاه کرد: «آدام گرین» بازیگران را شکنجه می‌دهد به طوری که مخاطب این سرما را در وجودش احساس می‌کند. جلوه‌های ویژه و موسیقی فیلم «یخ‌زده» نیز در سطح بالایی قرار دارد، جلوه‌های ویژه‌ی باد سرد به گونه‌ای است که مخاطب احسای می‌کند باد سرد مستقیماً از بینی او در حال بالا رفتن است. «آدام گرین» در این اثر ‌ثابت می‌کند که یک کارگردان درجه یک است و به وضوح چیزهای خود را در مورد ساختن فیلم‌های ترسناک می‌داند.

تصویربرداری در کوهستان‌های اوتا

دیگر نکته‌ی مهم این فیلم «یخ‌زده» استفاده از جلوه‌های ویژه‌ی طبیعی در فیلم است. کارگردان در این فیلم از هیچ یک از تکنولوژی‌های جدید فیلمسازی همچون پرده‌ی سبز برای تصویربرداری استفاده نکرده است و تمام صحنه‌های طبیعی و در کوهستان اوتا فیلمبرداری شده است.

کارگردان با استفاده از تکنیک‌های مختلف با دوربین کار بسیار خوبی انجام داده و از لوکیشن خود به طور مؤثر استفاده کرده که موجب احساس کنید دقیقاً همراه با بازیگران در تله‌سی‌یژ گیر افتاده‌اید و این رعب و وحشت را تجربه کنید.

این فیلم در یک چمع‌بندی کلی مواجهه‌ی انسان با طبیعت است. به دلیل اندک بودن لوکیشن‌های فیلمبرداری، روند فیلم به هیچ وجه کند پیش نمی‌رود فیلم تسلیم سکانس های ملودراماتیک نمی‌شود. ‌

«یخ‌زده» را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و هیجان‌انگیز سینمایی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها