فیلم مرگ بر روی نیل

Death on the Nile 2022
6.3/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم مرگ بر روی نیل

در فیلم مرگ بر روی نیل، هرکول پوآرو که به نیل سفر کرده است باید بر روی قتل زنی جوان تحقیقاتی انجام دهد.

درباره فیلم مرگ بر روی نیل

«مرگ روی نیل»؛ پوآرو در جستجوی قاتل در سرزمین اهرام

«مرگ روی نیل» درامی رازآلود و جنایی است که ماجرای قتل مرموزی را روایت می کند که معمای آن به دست کارآگاه معروف هرکول پوآرو حل می شود.

این فیلم تقریبا دو ساعته (دو ساعت و هفت دقیقه) با بودجه ی نزدیک به نود میلیون دلار ساخته شد و پس از اکران در سال 2022 توانست 137 میلیون دلار درآمد داشته باشد.

این فیلم محصول استودیوی فیلم سازی قرن بیستم است و در مصر فیلمبرداری شده است. کنت برانا، کارگردان ایرلندی، کارگردانی این فیلم را بر عهده داشته است که دومین تجربه ی او در ساخت هرکول پوآرو محسوب می شود.

هرکول پوآرو؛ کارآگاه دوست داشتنی

«مرگ روی نیل» از جمله داستان های معروف آگاتا کریستی است، نویسنده ای که پس از «ژول ورن» و «شکسپیر» سومین نویسنده ی مشهور در جهان است. او این اثر را در سال 1937 نگاشت. به باور منتقدان آثاری که او در دهه ی 30 و 40 نوشت در زمره ی بهترین آثار این نویسنده ی ژانر معمایی است.

پوآرو الگویی ماندگاری از کلیشه ی کارآگاه است که تبدیل به شخصیتی اثرگذار و جذاب شد. تا به امروز، داستان ها و ماجراهای کریستی و کارآگاه افسانه ای اش دستمایه ی فیلم ها و سریال های زیادی شده است.

کشف راز قتل روی رود نیل

در این فیلم شاهد آن هستیم که هرکول پوآرو در یک کشتی مسافری در رود نیل در حرکت است اما پس از وقوع قتل، سفر جذاب و خاطره انگیز او به سرزمین های اهرام دستخوش تغییر می شود و او مجبور می شود در میان مظنون های ریز و درشت به جستجوی قاتل بپردازد.

«مرگ روی نیل» از جمله آثار آگاتا کریستی است که شخصیت های مختلفی دارد و این موضوع موجب شده فیلم مملو جزئیات فراوانی داشته باشد و پیدا کردن قاتل در میان انبوهی از مظنونان به امری ناممکن تبدل شود.

کارگردان کلاسیک پسند

کنت برنا، کارگردان ایرلندی، از آن هنرمندانی است که به آثار کلاسک ادبیات تعلق خاطر بسیاری دارد و کارنامه ی او مملو از چنین آثاری است. اقتباس از آثاری همچون «هملت» و «اتلو» در کارنامه ی او به چشم می خورد و در سال 2017 به سراغ آگاتا کریستی رفت و فیلم «قتل در قطار سریع السیر شرق» را ساخت که مورد توجه منتقدان قرار گرفت.

برنا پس از پنج سال بار دیگر، با فیلم «مرگ روی نیل» نمایش دیگری از ماجراهای معمایی آگاتاکریستی را به سینماها آورد. پیش از او جان گیرلمین در سال 1987، اقتباسی از این اثر انجام داده بود. اثر او دو ساعت و بیست دقیقه بود که در نسخه ی ساخته شده توسط برنا این زمان به دو ساعت تقلیل یافته است.

وقتی هرکول پوآرو زمینی تر می شود

کنت برانا با بازی در دو فیلم «مرگ روی نیل» و «قطار سریع السیر شرق» نامش را درکنار دیگر پوآروها جای داد. برانا در هر دو فیلم توانست بازی نسبتا خوبی از خود ارائه دهد و جهان اثر را به شکل ملموس تری نشان دهد. اما این پوآرو طبق دیدگاه طرفداران کریستی پوآروی کتاب نیست و به برند این کارکتر وفادار نبوده است. پوآروی اصلی مغرور است، به خودش می بالد و سبیل هایش فرم دیگری دارند.

پوآرویی که برانا ساخته، آنقدرها مغرور نیست و گاهی هم می خندد و شوخ طبع می شود. درواقع شخصیت جدید برانا به دنیای این روزها نزدیکتر است، پوآرویی که می تواند اشتباه کند و به طرز لطیفی عاشق شود. این پوآروی تغییر لحن یافته هم جذاب است و هم کمی نگران کننده، جذاب از این بابت که بیننده یک کارگاه نرم تر و منعطف تر را می بیند و از طرفی هم نگران کننده چراکه ممکن است اصالت این کارکتر رفته رفته رنگ ببازد.

«مرگ روی نیل» را چطور ببینیم؟

این انیمیشن زیبا و ماجراجویانه را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها