فیلم پروین تامبه کیست؟

Kaun Pravin Tambe? 2022
8.4/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم پروین تامبه کیست؟

یک بازیکن حرفه ای کریکت همه تلاش خود را می کند تا به هدف بزرگ و نهایی خود دست پیدا کند و فصل جدیدی از زندگی خود را شروع می ‌کند و...

درباره فیلم پروین تامبه کیست؟

«پروین تامبه کیست؟»؛ راه و روش تحقق رویاها در 41 سالگی

«پروین تامبه کیست؟» عنوان فیلمی است درباره ی این بازیکن اسطوره ای ورزش کریکت در هند که تصمیم گرفت در 41 سالگی در لیگ برتر کریکت هند بدرخشد. آرزویی که محال و ناممکن بود اما با سرسختی و پیگیری پروین تامبه محقق شد.

«جیپراد دسای» کارگردانی «پروین تامبه کیست؟» را برعهده داشته است و نویسندگی فیلمنامه هم با کاپیل ساوانت بوده است و بازیگرانی همچون «شریاس تالپاد»، «عارف زکریا»، «پارامبراتا چاترجی»، «انکور داباس» و «چایا کادام» در آن به ایفای نقش پرداخته اند.

این فیلم در آوریل 2022 برای نخستین بار در هند به نمایش درآمد و استقبال خوبی از آن در هند شد.

نگاهی به فیلم «پروین تامبه کیست؟»

«پروین تامبه» ستاره ی استقامت و سخت کوشی ورزش کریکت در هندوستان محسوب می شود. او نماد سرسختی و تداوم فعالیت در ورزش کریکت است. برای مملموس شدن بیشتر شاید بهتر باشد مثالی فوتبالی بیاوریم و یادی از لوئیجی بوفون و پائولو مالدینی بکنیم، اسطوره هایی که تا 40 سالگی نیز دست از فوتبال نکشیدند.

«پروین تامبه» نیز چنین شخصیتی است، کسی که در نخستین دیدار با همسرش گفته بود: «عشق اول من کریکت است». پروین کسی بود که خواب و خوراکش کریکت بود. او در حالی این حرف ها را بر زبان می آورد که اطرافیانش او را بازیکنی معمولی می دانستند که در تیم های کوچک بازی می کند.

«پروین تامبه» هرگز در لیگ برتر کریکت هند بازی نکرده بود اما رویای بازی در این لیگ را داشت، گرچه به رغم بالا بودن سنش رویایی محال و دست نیافتنی بود. او پس از ممارست و سرسختی فراوان سرانجام در سال 2013 توانست در لیگ برتر کریکت هند بازی کند. وقتی او توانست پرتاب 20 متری انجام دهد، این امر موجب شد نظر یکی از مربیان تیم های لیگ برتری به این بازیکن جلب شود و خواهان به خدمت گرفتن او شد.

اگر بخواهیم رده ی دیگری برای طبقه بندی این فیلم در نظر بگیریم، شاید بهتر باشد آن را در رده ی فیلم های انگیزشی بگذاریم. فیلمی که به قول بسیاری از منتقدان هندی تماشای آن برای هر فردی که در هندوستان زندگی می کند ضروری است تا بیاموزد انسان قادر به چه کارهای محیرالعقولی است، اما به شرط آنکه برای هدف مطلوبش برنامه ریزی کند و با جان و دل برای آن بجنگد.

کریکت و مساله ی ملی در هندوستان

شاید تصورناپذیر به نظر آید اما اگر در هندوستان شخصی از تیم ملی این کشور بد بگوید یا از تیم ملی دیگری تعرف کند، مطمئن باشید چند دقیقه ی بعد جنجالی به پا خواهد داد. کریکت برای هندی ها یعنی همه چیز، حتی مهمتر از نان شب.

اما چطور ممکن است یازده بازیکن ورزشی در کشوری که بیش از یک میلیارد جمعیت دارد و به قول معروف هفتاد دو ملت و آیین های مختلف در کنار هم زندگی می کنند به نماد ملی و سمبل وحدت یک کشور تبدیل شود؟ اما این در هند اتفاق افتاده است و «کریکت» به مذهبی در هندستان برای تمام هندی ها تبدیل شده است.

گران ترین حق پخش دنیا

شاید کمتر کسی باور کند حق پخش خرید تلویزیونی ورزشی «کریکت» از حق پخش بسیاری از پرطرفدارترین ورزش های دنیا مثل فوتبال هم بیشتر باشد، اما این ورزش بسیار بیشتر از تصور عامه در جهان طرفدار دارد و به تبع آن حقوق پخش تلویزیونی آن نیز سر به فلک می کشد.

رقابت های لیگ برتر کریکت هند فقط به مدت دو ماه و با حضور 8 تیم برگزار می شود. در 60 بازی اخیر این لیگ، 1.3 میلیارد نفر این رقابت ها را از طریق تلویزیون تماشا کرده اند و 61 درصد از بودجه تیم های لیگ برتر هند از محل پخش تلویزیونی آنها تامین می شود.

«پروین تامبه کیست؟» را چطور ببینیم؟

این درام ورزشی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها