فیلم سلام

Salute 2022
7.0/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم سلام

یک رهبر سیاسی توسط یک مرد ناشناس به قتل می رسد ، حال این پرونده توسط یک پلیس فوق العاده بررسی می شود...

درباره فیلم سلام

«سلام»؛ ماجرای انتقام از پلیس های فاسد در هند

فیلم «سلام» با عنوان «Salute» یکی از آثار متاخر سینمای هند است و درامی اکشن و جنایی درباره ی پلیسی است که به دنبال ریشه کنی فساد در اداره ی محل خدمتش است. او پس از ترک اداره ی پلیس به سراغ پرونده ی قتل قدیمی می رود و در آنجا با سرنخ هایی شوکه کننده مواجه می شود.

کارگردان این فیلم «روشن اندروز» است که از کارگردانان مهم و پُرکار سینمای بالیوود است. همچنین حضور ستاره ای همچون «دولکوئر سلمان» در نقش پلیس فسادناپذیر بر زیبایی های این اثر افزوده است.

فیلمبرداری این فیلم در سال 2021 آغاز شد و قرار بود در اوایل سال 2022 به روی پرده برود که به دلیل گسترش سویه ی «اُمیکرون» در هند به تاخیر افتاد. در نهایت تهیه کننده تصمیم گرفت این فیلم را از طریق شبکه ی خانگی نمایش دهد. منتقدان هندی پس از نمایش «سلام» از این اثر تمجید بسیاری کردند. همچنین بسیاری از طرفداران «دولکوئر سلمان» بازی او را در این فیلم تحسین کردند.

فساد پلیس در هند؛ کلیشه ای داغ اما پُر مخاطب

موضوع فساد پلیس های هندی از سوژه های بسیار داغی است که از سال 2000 به این سو دستمایه ی ساخت بسیاری از آثار سینمایی هندی شده است. شاید یکی از مهمترین آثار این ژانر فیلم «سینگام» بود که در سال 2010 ساخته شد و نگاه همگان را در سینمای هند مجذوب خود کرد. فیلمی مملو از صحنه های تعقیب و گریز و نزاع و درگیری که با صداگذاری فوق العاده مخاطب را تا پایان داستان همراه می کرد.

فساد نیروهای پلیس در هند از موضوعاتی است که هر از چند گاهی اخباری درباره ی آن در رسانه ها منتشر می شود و بر اساس آمار نیز این کشور یکی از نظام های فاسد پلیس را در جهان دارد.

از سوی دیگر، یکی از سوژه هایی که معمولا در فیلم های سینمای هند در انتقاد از پلیس به تصویر کشیده می شود، نیروهای چاق و ناورزیده ای هستند که همیشه کتک خور هستند و قادر به دستگیری تبهکاران نیستند. از این رو بود که چندی پیش یکی از قضات هند در یکی از ایالت ها حکمی مبنی بر برکناری پلیس های بد هیکل از اداره ی پلیس صادر کرد. این دستور در پی ناتوانی نیروی پلیس در دستگیری قاچاقچی پنجاه و چند ساله صادر شد.

خبر ساخت «سلام» در سالگرد «پلیس بمبئی»

به طور کلی فیلم هایی که چنین درونمایه هایی دارند از سوی مخاطبان مورد استقبال قرار می گیرند. از همین رو بود که «روشن اندروز» در سال 2020 و در مراسم هفت سالگی فیلم «پلیس بمبئی» اعلام کرد که قصد دارد فیلم جدیدی درباره ی فساد پلیس با بازی «دولکوئر سلمان» بسازد.

«سلام» فیلمی است که در لایه های مختلف آن به گروه های قومی، فساد سیستماتیک، قدرت و مواد مخدر در هند اشاره می شود. در کنار این موضوعات داستان عاشقانه ای نیز در پیرنگ وجود دارد.

نگاهی کوتاه به فیلم «سلام»

در فیلم «سلام» پلیسی پس از کناره گیری از اداره ی پلیس تصمیم می گیرد پرونده ای قدیمی را مورد بررسی قرار دهد. در اینجا فیلم با فلش بک، تماشاگر فعالیت این پلیس وظیفه شناس را برای پیدا کردن مجرمان در گذشته می بیند.

در اینجاست که او متوجه می شود ردپای بسیاری از مافوق های سابق او در اداره ی پلیس در این پرونده دیده می شود. زیرا با فرا رسیدن زمان انتخابات گروه های سیاسی فشار بسیاری بر پلیس می آورند تا هر چه زودتر این پرونده را مختومه کند.

او در جریان بررسی این پرونده متوجه می شود که بسیاری از مافوق های او در اداره ی پلیس و همچنین بسیاری از قدرتمندان و اهالی سیاست برای حفظ جایگاه خود از علنی شدن بسیاری از پرونده ها جلوگیری می کنند.

کهن الگوی پلیس فسادناپذیر

شاید بد نباشد به این هم اشاره کنیم که سینمای بالیوود با تولید بالای فیلم در سال همیشه دنباله روی سینمای هالیوود بوده است. در ساخت فیلم های پلیس های فسادناپذیر مطمئنا کهن الگوی «گانگستر آمریکایی» سرمشق بسیاری از فیلمنامه نویسان هندی بوده است؛ پلیسی که به یک میلیون دلار رشوه نیز پاسخ منفی داد و وظیفه را بر همه چیز ترجیح داد.

«سلام» را چطور ببینیم؟

این فیلم اکشن و جنایی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها