فیلم چه گوارا قسمت دوم

Che Part Two 2008
6.8/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم چه گوارا قسمت دوم

داستان فیلم چگوآرا بخش دوم به مبارزات جنبش ۲۶ ژوئیه به رهبری فیدل کاسترو و با همراهی ارنستو چگوارا که یکی از شمایل های قرن بیستم است پرداخته که به سرنگونی رژیم ژنرال باتیستا در کوبا انجامید …

درباره فیلم چه گوارا قسمت دوم

«چه گوارا-بخش دوم»؛ پایان زندگی چریک در ارتفاعات بولیوی

فیلم «چه گوارا-بخش دوم» که به «چریک» نیز شهرت دارد، روایتی تاریخی از آخرین برهه‌ی زندگی این انقلابی نمادین تاریخ معاصر است. دومین قسمت از این فیلم روایتگر سفر چه‌ گوارا به بولیوی برای کمک به انقلابیون این کشور است.

نکته‌ی جالب درباره‌ی این فیلم، فیلمبرداری آن با دوربین‌های 4k است. برای نخستین بار در طول تاریخ سینما فیلم «چه گوارا- قسمت دوم» در سال 2008 با دوربین‌های 4k فیلمبرداری شد که رکوردی تاریخی برای این فیلم محسوب می‌شود.

طعم انقلاب در ارتفاعات بولیوی

فیلم «چه گوارا-قسمت دوم» به حضور این چریک اسطوره‌ای در بولیوی اختصاص دارد. درباره‌ی استعفای ناگهانی چه گوارا از مناصب حکومتی کوبا در سال 1966، حرف و حدیث‌های بسیاری مطرح شده است و هنوز هم بسیاری از مورخان آن را نشانه‌ی اختلاف میان انقلابیون کوبا به ویژه فیدل کاسترو و چه گوارا می‌دانند. اما نتیجه‌ی ماجرا یکی بود و آن اعزام چه گوارا به بولیوی برای حمایت از انقلابیون این خطه بود. در فیلم نیز اشاره‌ای به این موضوع نمی‌شود.

چه گوارا که در کمک به انقلابیون آفریقا شکست خورده بود، در واپسین عملیاتش به یکی از کشور آمریکای لاتین سفر کرد تا آتش انقلاب را در این کشور شعله‌ور کند. اما چه‌ گوارا این بار دچار اشتباه محاسباتی شده بود.

اشتباهات محاسباتی برای پیروزی انقلاب

در وهله‌ی اول، او که سالها به بیماری آسم مبتلا بود در جنگل‌های بولیوی سلامتش به خطر می‌افتد و به همین دلیل هاله‌ی رهبری و کاریزماتیک او مخدوش می‌شود.

در وهله‌ی دوم، مردم بولیوی به این غریبه‌ی همیشه مریض که «رامون» نامیده می‌شود چندان اعتماد ندارند و با او هم نظر نیستند و به همین دلیل چه گوارا روز به روز منزوی‌تر می‌شود.

در وهله‌ی سوم، اگر تاکیتیک‌های مبارزاتی در کوبا جواب داد و انقلاب این کشور را به پیروزی رساند، این تاکتیک‌ها در جنگل‌های بولیوی بی‌اثر ماند و گرهی از کار انقلابیون باز نکرد. همه‌ی این عوامل منجر به شکست و دستگیری و کشته شدن قهرمان اسطوره‌ای شد.

کلیشه‌کُشی مرگ اسطوره

شاید یکی از نمادین‌ترین صحنه‌های تاریخ زندگی چه گوارا، عکس پس از مرگ اوست. در فیلم «چه گوارا-قسمت دوم»، کارگردان فیلم فقط لحظه‌ی دستگیری او را به تصویر می‌کشد و در پایان نیز نشان می‌دهد که چطور جنازه‌ی او به مکانی نامعلوم برای دفن برده می‌شود.

برخی منتقدان که با سبک فیلم‌سازی سودربرگ آشنایی داشتند، این اقدام را نوعی کلیشه‌کُشی تعبیر کردند زیرا او کارگردانی است که از صحنه‌های کلیشه‌ای در فیلم‌هایش پرهیز می‌کند. استیون سودربرگ در فیلم دو قسمتی «چه گوارا» که مستندی تاریخی درباره‌ی زندگی این اسطوره‌ی فراموش‌نشدنی است به دنبال نمایش شخصیت و زندگی درونی اوست.

از ترافیک در زادگاه چریک تا تشویق 10 دقیقه‌ای مقامات کوبایی

فیلم «چه گوارا-قسمت اول و دوم» ‌پس از موفقیت در جشنواره فیلم کن در بسیاری از کشورهای جهان اکران شد و در نوامبر ۲۰۰۸ در آرژانتین به نمایش درآمد و به همین دلیل خیابان‌های بوئنوس آیرس با ترافیکی بی‌سابقه در تاریخ این شهر در مقابل گیشه های سینما مواجه شد.

همچنین اکران این فیلم در همان سال در کوبا نیز حاشیه‌های زیادی به دنبال داشت. «بنیسیو دِل تورو» بازیگر نقش «چه گوارا» برای اکران فیلم به کوبا رفت و روزنامه‌های کوبایی همه به تقدیر از بازی او در این فیلم پرداختند. همچنین در سینما «یارا»ی کوبا جمعیتی بیش از دو هزار نفر به مدت ده دقیقه این بازیگر را تشویق کردند که به گفته‌ی شاهدان اکثر آنها از مسئولان حکومتی کوبا بودند.

«چه گوارا-قسمت دوم» را چطور ببینیم؟

این فیلم تاریخی را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها