فیلم یک دست لباس

The Outfit 2022
7.1/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم یک دست لباس

درباره خیاطی زبردست است که باید در برابر گروه خطرناکی از گانگسترها ذکاوت بیشتری به خرج دهد تا بتواند از شبی مرگبار جان سالم به در ببرد.

درباره فیلم یک دست لباس

«یک دست لباس»؛ تماشای فیلمی با طعم آثار هیچکاک

فیلم «یک دست لباس» درامی است جنایی و رازآلود درباره ی خیاطی انگلیسی که در یکی از محله های شیکاگو مغازه ای دارد و برای خانواده های پولدار این شهر کت و شلوار می دوزد. اما درگیری میان مافیاها گریبان او را هم می گیرد ونظم عادی زندگی او را دستخوش تغییر می کند.

«گراهام مور» کارگردان این اثر است و این نخستین تجربه ی او در فیلمسازی محسوب می شود. او در نگارش فیلمنامه نیز همکاری داشته است و مهارت خود را در این زمینه ثابت کرده است؛ او در سال 2015 برنده ی اسکار بهترین فیلمنامه ی اقتباسی برای فیلم «بازی تقلید» شده بود. «مارک رایلنس»، «زوئی داچ» و «جان گوملی» از جمله بازیگرانی هستند که در این اثر حضور دارند.

«یک دست لباس» محصول مشترک آمریکا و انگلیس است و برای نخستین بار در مارس 2022 اکران شد. این فیلم توانسته است نزدیک به چهار میلیون دلار در جهان فروش داشته باشد.

نگاهی به فیلمنامه ی «یک دست لباس»

داستان فیلم از زبان یک انگلیسی روایت می شود. او برشکار است، فردی که پارچه ها را برای دوخت و دوز برش می زند، و یک خیاطی شیک را در شیکاگو اداره می کند، محلی که به محل رفت و آمد مشتریان پولدار و بالاخص خلافکاران محله است.

«لئونارد» (خیاط داستان) با بازی «مارک رایلنس» توانسته اعتماد گانگسترهای محل را به دست بیاورد و برای همین در مغازه ای او علاوه بر فروش لباس و کت و شلوار، محل رد و بدل کردن اجناس قاچاقچیان است.

ریتم آرام داستان که خیاطی و مشتریان را به تصویر می کشید، به ناگهان با بروز درگیری در محله به هم می ریزد. شبی در قلمرو مافیا جنگی خونین بین خانواده ها به راه می افتد و فردی که تیر خورده است برای استمداد کمک به خیاطی لئونارد انگلیسی می رود. لئونارد که خودش رازهای خطرناک فیلم را به همراه دارد، از او مراقبت می کند اما این شروع قتل هایی است که در محل اتفاق می افتد.

مغازه ی خیاطی؛ محور داستان های فیلم

مشخصه ی بارز فیلم «یک دست لباس» وقوع تمام وقایع آن در درون خیاطی است، نکته ای که این فیلم را متفاوت از دیگر آثار گانگستری می کند. اغلب فیلم های گانگستری براساس شخصیت ها شکل می گیرند و سپس با طرح یک قصه به راه خود ادامه می دهند. نمونه ی بارز آن را در فیلم های «پدرخوانده» و دیگر آثار معروف این ژانر می توان دید. این گانگسترها و خلافکارها هستند که مسیر فیلم را تعیین می کنند نه لوکیشن ها. از این رو شالوده ی فیلمنامه ی اثر براساس یک موقعیت شکل گرفته و شخصیت ها و داستان های قصه به این پس زمینه ورود و خروج می کنند.

شاید تماشای این فیلم کمی ما را به یاد صحنه ها و اجراهای تئاتر بیاندازد.

تماشای فیلمی با طعم آثار هیچکاک

از دیگر مولفه های فیلم «یک دست لباس» فضای معمایی و تعلیق فراوان است که استاد بلامانع این سبک آلفرد هیچکاک انگلیسی است. نباید فراموش کرد که یکی از تهیه کنندگان این فیلم انگلستان است.

در این فیلم دو عنصر تهییج و معما تماشاگر را درگیر می کند، عناصری که موجب تعلیق در داستان و بالا رفتن ضربان می شود. تماشاگر در این فیلم با چند سؤال روبه رو است. نخست اینکه وقوع قتل داستان را به کجا می کشاند و آیا شخصیت ها می توانند از این موقعیت فرار کنند؟ دوم اینکه جاسوس کیست و چه کسی نوار را برداشته است؟ این دو سوال همراه با تماشاگر تا پایان فیلم ادامه دارد.

به نظر برخی منتقدان نویسنده ی فیلم نیم نگاهی به «طناب» اثر آلفرد هیچکاک داشته است و خواسته است ادای دینی به این آقای کارگردان داشته باشد. فیلمی سرگرم کننده با ایده هایی جذاب است که در جاهایی ایده هایش به ثمر می نشیند و در جاهایی نیز با تدوین و طراحی های صحنه ای تلاش می کند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد.

«یک دست لباس» را چطور ببینیم؟

این درام جنایی و رازآلود را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

کارگردان
دیدگاه‌ها