فیلم آپالوسا

Appaloosa 2008
6.8/10
17+ مناسب برای سن بالای 17 سال

داستان فیلم آپالوسا

دو دوست توسط مردم شهری کوچک بعنوان کلانتر استخدام می شوند، تا با یک گله دار ثروتمند که آرامش مردم را بهم زده، مقابله کنند. اما کار آن‌ها با رسیدن یک ب یوه زن، پیچیده تر میشود.

درباره فیلم آپالوسا

آپالوسا؛ وسترنی که به حد کمال رسیده است

فیلم آپالوسا درامی است جنایی در ژانر وسترن که زندگی دو دوست 12 ساله را روایت می‌کند که در تمام زندگی به اجرای عدالت مشغول بوده‌اند. قرار گرفتن این دو دوست در کنار یکدیگر موجب شده این فیلم به یک وسترن به سبک قدیمی در آید به طوری که از نظر منتقدان تمام مولفه‌های این ژانر را به خوبی رعایت کرده است.

بازیگران سرشناسی همچون اد هریس، ویگو مورتنسن و رنه زلوگو در این فیلم حضور دارند و اد هریس کارگردان این فیلم است. این فیلم با بودجه‌ی 20 میلیون دلار ساخته شد و موفق شد 27 میلون دلار فروش داشته باشد و برنده‌ی چهار جایزه‌ی بین‌‌المللی شود.

آپالوسو یعنی چه؟

فیلم آپالوسا برگرفته از رمانی با همین عنوان است که در سال 2005 منتشر شد. اد هریس همان‌طور که در مصاحبه‌هایش عنوان کرده است پس از خواندن این رمان در تعطیلات بشدت به آن علاقه‌مند شد، به ویژه روایت دو دوستی که سال‌ها در کنار هم زندگی کرده بودند زیرا نمایش آن در سینما بسیار عالی از آب در می‌آمد. از این رو تصمیم گرفت این رمان را به روی پرده‌ی نقره‌ای ببرد.

آپالوسا نام منطقه‌ای در نیومکزیکوی آمریکاست و نام داستان از اینجا گرفته شده است. آپالوسا رمانی است به قلم رابرت بی‌پارکر که در سال 2005 منتشر شد. محور داستان بر دوش دو دوست قدیمی به نام‌های ویرجیل و اوریت است. یکی از آنها قبلا در ارتش خدمت کرده و دیگری مردی بشدت قانونمندار است. آنها از شهری به شهر دیگر سفر می‌کنند و با گرفتن پول از کارفرمایان خود نظم را در آن شهر برقرار می‌کنند.

این نویسنده دو رمان دیگر در ادامه‌ی این رمان نوشت که سه‌گانه‌ی این نویسنده محسوب می‌شود و به سه‌گانه‌ی شیاطین چشم آبی مشهور است.

روایت دوستان جان در جان

در فیلم آپالوسا شاهد آن هستیم که دو دوست توسط مردم شهری کوچک به عنوان کلانتر استخدام می‌شوند تا با گله‌دار ثروتمندی مقابله کنند که آرامش شهر و مردم را بهم زده است. اما کار آن‌ها با رسیدن یک بیوه زن، ‌دستخوش تغییر می‌شود و مسیر دیگری پیدا می‌کند.

داستان فيلم آپالوسا همچون دیگر داستان‌ فيلم‌هاي وسترن بسیار مشخص است و از این نظر فیلمنامه دچار پیچیدگی خاصی نیست و اين شخصيت‌ها هستند که داراي پيچيدگي هستند و ببينده بايد روي شخصيت‌ها تمرکز داشته باشد.

ويرجيل شخصيتی است که اهمیت زیادی برای کارش قائل است و در کارش یک هفت‌تير کش سريع و تمام عیار است. او که شخصيتی نفوذناپذیر به نظر نفوذ مي‌رسد، ناگهان با ورود زنی به نام الیسون یک دل نه صد دل عاشق او می‌شود و حتی در پایبندی به قوانین هم دچار تردید می‌شود و به خاطر او حاضر مي‌شود مجرمی را آزاد کند که اخیرا دستگير کرده است.

در مقابل اوریت شخصيت بسيار جالبي دارد. او بسیار کم‌حرف است و هميشه و در همه شرايط به ويرجيل وفادار مي‌ماند. او مردی فهميده است و هميشه به ويرجيل در جاهايي که به دنبال لغت مناسب هست یاری می‌رساند و این به دلیل تجربه‌ی بالای اوست. در فیلم آپالوسا شاهد حضور این دو شخصیت در کنار یکدیگر هستیم.

وقتی سبک وسترن به حد کمال می‌رسد

در اين فيلم هم دو شخصيت فيلم هستند که داستان را به پیش مي‌برند. در برخی موقعیت‌ها فیلم دیالوگ‌های زيبایی دارد. در برخی صحنه‌ها هم شاهد طنز هستیم که از مولفه‌های فیلم‌های سبک وسترن است. در کل می‌توان گفت که این فیلم بنا به گفته‌ی یکی از منتقدان سبک وسترن را به حد کمال رعایت کرده است.

ویگو و حضورش در آپالوسا

ویگو مورتنسن از ابتدا توسط کارگردان برای ایفای نقش اوریت در فیلم آپالوسا انتخاب شد اما با به تاخیر افتادن زمان فیلمبرداری او تصمیم گرفت از فیلم کناره‌گیری کند. اد هریس با 9 نفر دیگر این نقش را پیشنهاد داد اما آنها نتوانستند در این فیلم حضور پیدا کنند و دست آخر ویگو مونتسن چند روز پیش از آغاز فیلمبرداری در محل حاضر شد و این نقش را بازی کرد.

آپالوسا را چطور ببینیم؟

این فیلم جذاب و وسترن را می‌توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر‌ VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم‌های محبوب‌تان را در سانس دلخواه و همراه خانواده یا به تنهایی تماشا کنید.

دیدگاه‌ها