فیلم صعود

Rise 2022
7.0/10
13+ مناسب برای سن بالای 13 سال

داستان فیلم صعود

فیلم رشد 2022 درباره سه برادر جوان نیجریه‌ای-یونانی به نام‌های جیانیس، تاناسیس و کوستاس آنتتوکومپو که به ایالات متحده مهاجرت می‌کنند و در انجمن ملی بسکتبال به شهرت و موفقیت می‌رسند

درباره فیلم صعود

«صعود»؛ غلبه بر سختی ها با تکیه بر استعدادها

فیلم «صعود» با عنوان اصلی «Rise» درامی ورزشی است درباره ی پنج برادری مهاجری است که با تکیه بر استعداد موفق به بازی در معتبرترین لیگ قهرمانی بستکبال جهان، NBA، می شوند. داستانی مهیج و آموزنده درباره ی تحقق رویاهایی که ناممکن به نظر می رسند.

«آکین آوموتوسو» کارگردان این اثر متولد نیجریه است و از سال 2010 به این سو چندین فیلم ساخته است. «آرش عامل» نویسنده ی فیلمنامه ی «صعود» است و بازیگرانی همچون «دایو اوکنیئی»، «یتیب باداکی» و «اوچه آگادا» در آن نقش آفرینی کرده اند.

«صعود» محصول مشترک یونان و آمریکاست و در استودیوی والت دیزنی ساخته شده است. این اثر تقریبا دو ساعته (یک ساعت و 53 دقیقه ای) در سال 2022 اکران شد که بازخوردهای مثبتی از سوی منتقدان دریافت کرد.

نگاهی به داستان فیلم «صعود»

فیلم «صعود» داستان خانواده ای نیجریه ای است که برای فرار از فشارهای زندگی و آرزوی ساختن جهانی بهتر دست به مهاجرت می زند و به یونان وارد می شود. این خانواده در یونان بچه دار می شود و برای رفع نیازهای زندگی پدر و مادر به کار مشغول می شوند.

خانواده ی آنتتوکومپو که پنج فرزند دارد برای تامین مایحتاج زندگی سخت می کوشند اما شرایط شهروندی در یونان بسیار سخت است و آینده ی فزندان آنها را تهدید می کند. شرایط اقتصادی تمام اعضای خانواده را مجبور به کار می کند و آنها با فروش سوغاتی به توریست ها کسب درآمد می کنند.

پنج برادر برای غلبه بر یاس و ناامیدی در زمین های بسکتبال بازی می کنند و همین فرصتی برای آنها مهیا می کند. آنها خیلی زود متوجه می شوند که گرچه تجربه ای در این بازی ندارند، از استعدادی خدادادی در این ورزش برخورداند و خیلی زود بازیگران خوبی در این رشته ی ورزشی می شوند.

سه فرزند این خانواده ی نیجریه ای تبار به نام های «یانیس»، «تاناسیس» و «کوستاس» ، پس از حضور در یک تیم محلی بسکتبال متوجه استعداد بی نظیر خود در این ورزش شده و با تلاش فراوان پس از مدتی به قهرمانان اتحادیه ملی بسکتبال NBA تبدیل می شوند.

این بچه های آماتور در بسکتبال، با کمک مدیر برنامه ای باذکاوت موفق به مهاجرت به ایالات متحده و بازی در لیگ برتر بسکتبال جهان می شوند؛ رویایی ناممکن که به وقوع می پیوندد.

یونان قله ی «صعود» به رویاها

فیلم «صعود» روایت مهاجرانی است که همچون دیگران در آرزوی داشتن زندگی بهتر به کشورهای دیگر سفر می کنند. رویایی که معمولا محقق نمی شود و از سوی دیگر بسیاری از این خانواده ها جان خود را بر سر این راه از دست می دهند. آمار جان باختگان و غرق شدگان که روزانه در رسانه ها منعکس می شود، گواهی بر این مدعاست.

یکی از مقصدهای مهاجران برای رفتن به اروپا یونان است و بر اساس آمار منتشر شده از سوی اتحادیه ی اروپا، 90 درصد مهاجران از طریق این کشور به خاک اروپا وارد می شوند. در میان خیل مهاجران به یونان که از کشورهای آفریقایی و آسیایی روانه ی این کشور واقع در دریای مدیترانه می شوند، تعداد کمی بخت آن را پیدا می کنند تا همچون برادران «آنتتوکومپو» به قله های موفقیت برسند.

این سه برادر هم اکنون در تیم هایی همچون «ویندی سیتی بولز» و «میل واکیبولز» بازی می کنند و از ستاره های این تیم های محبوب محسوب می شوند و طرفداران زیادی دارند.

ایفای نقش رستوران دار سخاوتمند در فیلم «صعود»

از نکات جالب فیلم «صعود»، ایفای نقش رستوران دار یونانی است . این رستوران دار وقتی «یانیس» و «تاناسیس» در نوجوانی به دنبال شغل بودند از دادن کار به آنها سرباز زد اما در عوض به آنها قول داد روزانه یک وعده غذای رایگان دهد اما از آنها می خواهد تحصیلات خود را در مدرسه ادامه دهند و ترک تحصیل نکنند.

این اقدام مرد سخاوتمند موجب شد تا در این فیلم همان نقش را بازی کند و بار دیگر آن نوستالژی را در ذهن خانواده ی «آنتتوکومپو» زنده کند.

«صعود» را چطور ببینیم؟

این درام ورزشی را می توانید در رسانه ویدیویز به طور رایگان و با بهترین کیفیت تماشا کنید. ویدیویز به عنوان یک بستر VOD این امکان را در اختیار شما قرار داده است تا سینمای خود را به خانه ببرید و فیلم های محبوبتان را تماشا کنید.

دیدگاه‌ها